Dovolená na Galapágách

Dovolená na Galapágách je celoživotním zážitkem pro všechny co mají rádi unikátní přírodu, faunu a flóru. Galapágy, španělsky Islas Galápagos, oficiálně Archipiélago de Colón („Kolumbusovo souostroví“), je skupina ostrovů ve východním Tichém oceánu. Administrativně je jedná o provincii Ekvádoru.

Pokud se chcete dovědět, jaké přírodní krásy a faunu a flóru vám Galapágy pro vaši dovolenou nabízí, jste zde na správném místě.

Pokud už máte jasno v tom, že na dovolenou na Galapágy pojedete a chcete se dovědět spíše praktické tipy a rady jak se na Galapágy dostat, kde spát, kolik času potřebujete, jak vše zorganizovat a další užitečné informace, přečtěte si článek Zájezd na Galapágy.

V článcích Galapágy – poznávací plavby se spaním na lodi a Galapágy – poznávání se spaním na ostrově se můžete podívat na předem připravené standardní plavební okruhy a pozemní programy, které jsme pro vás sestavili se znalostí toho co je možné a s využitím našich zkušeností.

Dovolená na Galapágách - ostrov Bartolomé, součást galapážských ostrovů
Ostrov Bartolomé, součást galapážských ostrovů

Faktické informace

Galapágy se skládají z 13 velkých ostrovů (o rozloze od 14 do 4 588 km2), 6 menších ostrovů a mnoha ostrůvků a skal ležících poblíž rovníku 1 000 km západně od ekvádorské pevniny. Jejich celková rozloha 8 010 km2 je rozptýlena na 59 500 km2 oceánu.

Dovolená na Galapágách - poloha Galapág v Tichém oceánu
Poloha Galapág v Tichém oceánu

Vláda Ekvádoru určila v roce 1934 část Galapág jako přírodní rezervaci a vydala nařízení o ochraně místních klíčových přírodních druhů. V roce 1959 se tato rezervace rozšířila a přeměnila na Národní park Galapágy.

V roce 1964 byla založena Výzkumná stanice Charlese Darwina na ostrově Santa Cruz, která podporuje výzkum a vědecké studie a pomáhá chránit původní vegetaci a zvířata na Galapágách.

V roce 1978 byly ostrovy označeny za světové dědictví UNESCO a v roce 1986 byla vytvořena rezervace mořských zdrojů Galapágy na ochranu okolních vod.

Seznam galapážských ostrovů

13 hlavních ostrovů

  1. Baltra (South Seymour)
  2. Española (Hood)
  3. Fernandina (Narborough)
  4. Floreana (Santa Maria, Charles)
  5. Genovesa (Tower)
  6. Isabela (Albemarle)
  7. Marchena (Bindloe)
  8. Pinta (Abingdon)
  9. Pinzón (Duncan)
  10. San Cristóbal (Chatham)
  11. Santa Cruz (Indefatigable)
  12. Santa Fe (Barrington)
  13. Santiago (San Salvador, James)

Další ostrovy a ostrůvky

Mapa souostroví Galapágy
Mapa souostroví Galapágy

Vulkanický původ Galapág

Galapágy jsou posety sopkami, z nichž mnohé jsou pravidelně aktivní. Nápadnou drsnost vyprahlé krajiny zvýrazňují sopečné hory, krátery a útesy.

Láva tekoucí do moře z ostrova Fernandina
Láva tekoucí do moře z ostrova Fernandina

Největší z ostrovů, Isabela (Albemarle), je přibližně 132 km dlouhý a tvoří více než polovinu celkové rozlohy souostroví. Nachází se na něm hora Mount Azul, s 1 689 metrů nad mořem nejvyšší bod Galapágských ostrovů.

Pohoří Sierra Negra na ostrově Isabela
Pohoří Sierra Negra na ostrově Isabela

Druhým největším ostrovem je Santa Cruz.

Historie Galapág

Galapágy objevil v roce 1535 panamský biskup Tomás de Berlanga, jehož loď na cestě do Peru vybočila z kurzu. Pojmenoval je Las Encantadas („Očarovaní“) a ve svých spisech žasl nad tisíci velkých galápagos (želv), které se tam nacházely.

Od 16. století se na ostrovech zastavovalo mnoho španělských cestovatelů a Galapágy začali využívat také piráti a lovci velryb a tuleňů. Tato oblast nebyla nárokována téměř 300 let, než začala kolonizace na dnešním ostrově Santa María v roce 1832, kdy Ekvádor oficiálně převzal souostroví.

Ostrovy se staly mezinárodně slavnými v důsledku toho, že je v roce 1835 navštívil anglický přírodovědec Charles Darwin. Jejich neobvyklá fauna přispěla k převratným teoriím o přirozeném výběru prezentovaným v jeho knize O původu druhů (1859).

Dovolená Galapágy - krab světlonohý (Grapsus grapsus), Národní park Galapágy
Krab světlonohý (Grapsus grapsus), Národní park Galapágy

Klima Galapág

Klima Galapág se vyznačuje nízkými srážkami, nízkou vlhkostí a relativně nízkou teplotou vzduchu a vody. Na ostrovech žijí tisíce rostlinných a živočišných druhů, z nichž drtivá většina je endemických. Vyprahlé nížiny souostroví pokrývá otevřený kaktusový les. Ve vyšších polohách dominuje les s hustým podrostem. Bezlesá pahorkatina je pokryta kapradinami a travinami.

Dovolená Galapágy - Terej modronohý
Terej modronohý

Fauna Galapág

Souostroví je známé svým neobvyklým zvířecím životem. Předpokládá se, že jeho obří želvy mají jednu z nejdelších délek života (až 150 let) ze všech tvorů na Zemi. Blízká příbuznost galapážských zvířat s faunou Jižní a Střední Ameriky naznačuje, že většina ostrovních druhů pochází právě odtud. Kvůli následným evolučním adaptacím se dnes na ostrovech vyskytuje úžasná řada unikátních poddruhů.

Jedineční a endemičtí jsou mořští leguáni, kteří se živí mořskými řasami a na některých místech pokrývají pobřežní skály po stovkách.

Dovolená Galapágy - leguán na ostrově Santa Cruz
Leguán na ostorvě Santa Cruz

Dalším zajímavým druhem je kormorán nelétavý.

Dovolená Galapágy - pár kormoránů nelétavých
Pár kormoránů nelétavých

Tučňáci a tuleni žijí na ostrovech ve velkých počtech vedle sebe s tropickými zvířaty.

Geologická studie publikovaná v roce 1992 naznačila, že podmořské hory poblíž Galapág vytvořily ostrovy před 5 000 000 až 9 000 000 lety; to pomohlo vysvětlit velké množství endemických druhů, o kterých se mnozí biologové domnívají, že by se nemohly vyvinout v kratším čase.

Lidští obyvatelé ostrovů, většinou Ekvádorci, žijí v osadách na ostrovech San Cristóbal, Santa María, Isabela a Santa Cruz. Ostrov Baltra má ekvádorskou vojenskou základnu.

Přístav na ostrově Santa Cruz
Přístav na ostrově Santa Cruz

Některé z ostrovů jsou prakticky nedotčené lidmi, ale mnohé byly změněny zavlečením nepůvodních rostlin, růstem místní lidské populace a turistickým ruchem. Turistika, rybolov a zemědělství jsou hlavní ekonomické aktivity.

Dovolená na Galapágách – cena

Dovolená na Galapágách není pochopitelně vzhledem ke vzdálenosti a unikátnosti sousostroví levnou záležitostí. Pokud si ji ale objednáte od místní cestovní kanceláře a zajistíte si sami mezinárodní letenky, můžete významně ušetřit a přitom získat úplně stejné služby. Navíc si budete moci sami zvolit takový termín dovolené, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Cena letenky na Galapágy

Nejdříve si musíte zakoupit letenky na některé ze dvou velkých z mezinárodních letišť v Ekvádoru – Quito nebo Guayaquil.

Cenu ovlivní, kolik jste ochotni akceptovat přestupů (mít více přestupů je sice méně komfortní, ale snížená cena může být zajímavá) a také jak dlouho dopředu si letenku kupujete. Půl roku až rok dopředu bude s vysokou pravděpodobností cena letenky nižší než 1-2 měsíce před odletem. Ovšem žádné pravidlo neplatí stoprocentně, cenová politika leteckých společností se dá jen těžko předvídat a díky různým akcím nebo last minute slevám můžete někdy koupit výhodnou letenku i na poslední chvíli.

Typické orientační ceny letenek z Prahy:

  • 22 000 – 27 000 Kč – bez omezení přestupů
  • 25 000 – 30 000 Kč – s maximálně 2 rozumně dlouhými přestupy

Cena letenek bude záviset také na tom, odkud poletíte. Například při letech z Vídně nebo jiného letiště v zahraničí (Polsko, Německo) můžete oproti Praze někdy i několik tisíc za zpáteční letenku ušetřit.

Quito nebo Guayaquil jsou dvě letiště, odkud létají domácí lety na jedno ze dvou letišť na Galapágách. Jiná možnost není a cenu příliš neovlivníte.

Více o letech na Galapágy najdete v článku uveřejněném v sekci Tipy a rady s názvem Zájezd na Galapágy.

Cena za dovolenou na Galapágách

Základní rozhodnutí které musíte udělat a které má současně velký vliv na cenu dovolené je, jestli budete Galapágy poznávat prostřednictvím plavby na nějaké jachtě se spaním na lodi nebo zvolíte poznávání Galapág se spaním na ostrově.

Spaní na jachtě lze doporučit. Nočnimi přesuny z jednoho ostrova na druhý ušetříte čas, který pak budete moci věnovat poznávání více ostrovů a různým aktivitám jako je šnorchlování a podobně. Cena je ale u této varianty vyšší.

Spaní na ostrově vám dá více svobody, cena bude na stejný počet dnů nižší, ale zase budete ztrácet více času dennímy přesuny na jiné ostrovy, takže jich budete moci navštívit méně ve srovnání se stejně dlouhými poznávacími plavbami se spaním na lodi.

Orientační cena za poznávací plavbu po Galapážských ostrovech se spaním na komfortní jachtě je:

  • 60 000 Kč v případě pětidenní plavby,
  • 85 000 Kč v případě sedmidenní plavby.

V ceně je i plná penze a zpáteční letenka z Quita nebo Guayaquilu.

Daly by se najít i méně komfortní jachty za cenu nižší, ale také by se daly najít luxusní jachty za cenu podstatně vyšší.

Pokud se rozhodnete pro variantu se spaním na ostrovech, dostanete se obvykle na cenu 35 000 – 50 000 Kč za pět dní podle zvoleného konkrétního itineráře. Ovšem v ceně nebývá plná penze (často jen snídaně) a na místě se pak platí zvlášť i přesuny rychlými motorovými čluny.

Ať už zvolíte jednu nebo druhou variantu, dovolená na Galapágách vás určitě nezklame a budete se tam chtít vrátit.

Zdroj informací