Amazonie

K návštěvě Amazonie máte spoustu možností, protože je obrovská! Rozkládá se na ploše 5 500 000 km2 a prochází devíti zeměmi. Brazílie, Bolívie, Peru, Ekvádor, Venezuela, Surinam, Kolumbie, Guyana a Francouzská Guyana.

V Ekvádoru zabírá Amazonie téměř celou východní část země. Proto se jí také říká „Oriente“. Je známo, že je bohatší na rozmanitost fauny a flóry než v sousední Brazílii.

Pokud chcete navštívit Amazonii v Ekvádoru, máte na výběr ze dvou regionů: severní (odlehlejší hlubší Amazonie) a jižní (méně vzdálená, okrajová Amazonie).

Na severu od města Coca můžete vyrazit podél řeky Napo a spát v některé z místních lodgí, například v unikátní Sacha Lodge. Jinak je Coca také výchozím bodem k objevování přírodní rezervace Yasuni.

Plavba po řece Napo směrem od města Coca
Plavba po řece Napo směrem od města Coca

Další z možností na severu je některá z lodgí v sousední přírodní rezevaci Cuyabeno, například Jamu Eco Lodge poblíž krásné Laguna Grande.

Na jihu pak můžete vyrazit do Amazonie od měst Puyo, Cotundo nebo Tena. Poblíž se nachází mimo jiné oblíbená Itamandi Eco Lodge. Tato oblast se nachází v nadmořské výšce 600 m a proto je zde horké počasí během dne ale chladné v noci a díky tomu si můžete užít zdejší Amazonii bez komárů! 😉

Pohled na Amazonii od města Tena
Pohled na Amazonii od města Tena

V současné době je amazonský region Ekvádoru uprostřed ekonomického rozmachu, a to především díky nárůstu zájmu o tajemnou rostlinu jménem Guayusa. To je rostlina, která se podává ve formě čaje. Obsahuje vysoký objem kofeinu a antioxidantů (dvakrát více než zelený čaj). Má sice trochu hořkou chuť, ale ta se dá snadno zamaskovat, když do čaje přidáte trochu limetky a cukru.

Sběrači rostliny Guayusa
Sběrači rostliny Guayusa

Lidé v Amazonii při svém rozvoji nespoléhají pouze na turismus a produkci čaje. Oblast Coca je jedním z hlavních zdrojů ropy v Ekvádoru a po mnoho let je těžba ropy důležitou součástí ekonomiky celé země. Ekologické dopady těžby jsou mohutně diskutované ale výhodou je, že benzín v Ekvádoru patří k nejlevnějším na světě! V průměru 10 Kč za litr. V důsledku toho patří i autobusová doprava v Ekvádoru k nejlevnějším v celé Jižní Americe: zhruba 1 dolar za hodinu jízdy autobusu.

Nabídka pobytových balíčků v amazonském pralese