Jezero Quilotoa

Jezero Quilotoa je jedno z nejpozoruhodnějších kráterových jezer na světě. Je dostupné autem nebo autobusem z Quita. Je to zajímavý a nenáročný jednodenní výlet. Vzdálenost od Quita je 178 kilometrů, z čehož velká část vede po Panamerické dálnici. Cesta trvá asi 3 hodiny a po příjezdu k jezeru je k dispozici dostatek parkovacích míst.

Laguna Quilotoa, která se nachází v západních ekvádorských Andách, je ve skutečnosti zhroucená sopka. Tato oblast se může pochlubit úchvatnými panoramatickými výhledy, éterickou modrou vodou a mnoha příležitostmi k pěší turistice, jízdě na kajaku nebo jen pohledům dolů na vodu z vyhlídky. Vhodné pro návštěvníky všech věkových kategorií a fyzické zdatnosti.

Andský sopečný pás zahrnuje asi 150 aktivních sopek, z nichž 55 se nachází v Ekvádoru. Sopka Quilotoa je nejzápadnější sopka v ekvádorských Kordillerách. Asi před 800 lety sopka vybuchla a síla erupce vedla k jejímu následnému zhroucení a vytvořilo to, co je nyní jezero Quilotoa. Postupem času se kaldera vzniklá zhroucením naplnila vodou, která získala svou okouzlující modrozelenou barvu rozpouštěním minerálů.

Jezero je známé svou modrozelenou barvou.
Jezero je známé svou modrozelenou barvou.

Jezero je široké 3 kilometry a jeho stěny dosahují výšky 400 metrů od hladiny jezera až po vyhlídku. Je 240 metrů hluboké! Po obvodu jezera jsou další sopky, které je zcela bezpečné navštívit. Od konce 18. století nebyly v této oblasti žádné erupce a proto se tato oblast stala významným turistickým místem.

Nadmořská výška jezera Quilotoa

I když se nebudete muset obávat výbuchů sopek, existuje jedno riziko, které je třeba mít při návštěvě této části Ekvádoru a And obecně na paměti. Jezero Quilotoa a její okolí leží v nadmořské výšce asi 3 915 metrů.

Cesta dolů ke kráteru
Cesta dolů k hladině jezera

Kráterové jezero Quilotoa se nachází ve výšce 3 915 metrů nad mořem. Žádná úroveň fyzické zdatnosti nemůže plně eliminovat účinky nadmořské výšky a menšího obsahu kyslíku ve vzduchu. Některým lidem může být trochu trochu špatně (nevolnost, mírná bolest hlavy, slabost, únava), nadmořská výška na každého působí jinak. Před túrou v této oblasti je vhodné si odpočinout a přizpůsobit se. Pokud se objeví nějaké potíže, máte dvě možnosti. Vzít si paralen nebo Ibalgin (většinou dostatečné) nebo pobyt v této výšce zkrátit a vrátit se do nižší nadmořské výšky, kde obtíže přirozeně samy odezní.
Existuje několik osvědčených tipů, jak se přizpůsobit vysokým nadmořským výškám:

  • Pít hodně vody.
  • Žvýkat listy z koky. Nejsou psychoaktivní a jsou osvědčenou místní metodou pro rychlé zmírnění následků. Pro většinu lidí je to nejlepší řešení.
  • Můžete si dát čaj z koky, ale tím se síla lístků ředí oproti přímému žvýkání.
  • Doplňte sacharidy.
Vyhlídka na dně jezera
Vyhlídka na dně jezera

Nejlepší doba k návštěvě Quilotoa

Mnoho návštěvníků se hrne do oblasti Quilotoa mezi červnem a zářím, které bývají sušší a poněkud teplejší měsíce. Období vyšších srážek trvá od října do května, díky čemuž může být váš výlet o něco nepředvídatelnější. I když může být toto období o něco deštivější, mimo sezónu má tu výhodu, že je mnohem méně turistů.

Klimatické změny jsou patrné i v Ekvádoru a proto je počasí v posledních letech o méně předvídatelné. V každém případě mějte na paměti, že počasí se může v Andách jako v každých horách po celý rok dost rychle měnit a sbalte si proto nějaké oblečení navíc. Pokud jde o teplotu, oblast je poměrně mírná, ale vítr může být silný i v létě.

Co dělat u jezera Quilotoa

Túra k hladině jezera a zpět

Tato oblíbená túra začíná na vyhlídce a vede dolů k hladině jezera. Cesta tam a zpět je asi 560 metrů dlouhá, ale mějte na paměti, že v některých bodech můžete jít docela pomalu.

Stezka je často přeplněná mulami a dalšími turisty, kteří postupují různou rychlostí, a měkký písčitý povrch stezky je kluzký. Existuje mnoho příležitostí pro fantastické fotografie a kontrast mezi pohledy shora a zdola je opravdu zajímavý.

Mezci míří dolů do kráteru
Mezci míří dolů do kráteru

Jízda na kajaku nebo koupání v jezeře

Když se dostanete na dno kráteru, můžete si pronajmout kajaky za přibližně 2 USD na hodinu. Zatímco koupání je povoleno (i kdyžněkdy záleží na tom, koho se zeptáte), voda je celoročně velmi studená, takže to není aktivita pro teplomilné živočichy 🙂

Trasa Quilotoa

Jednou z oblíbených túr v regionu je 40ti kilometrová trasa v okolí jezera Quilotoa, jehož dokončení trvá 2 až 4 dny. Je proveditelná i pro amatérské turisty, za předpokladu, že se předtím aklimatizovali! Je možné to udělat sami nebo s průvodcem a můžete začít nebo skončit u Laguna Quilotoa (nejvyšší bod).

Scenérie trasy v okolí jezera je úžasná
Scenérie trasy v okolí jezera je úžasná

Túra po okraji kráteru

Zlatou střední cestou mezi dlouhou trasou v okolí Quilotoa a krátkou túrou dolů k jezeru a zpět je túra po okraji kráteru. Pokud jste poměrně aktivní, mělo by to trvat asi 3-5 hodin a můžete obejít celý okraj jezera a vidět vodu pod sebou ze všech úhlů. Toto je méně vytížená trasa než sestup k jezeru a lze ji provést za jeden den, pokud nemáte čas na dlouhou trasu.

Jízda na mezcích

Je možné si zaplatit za jízdu na mule dolů k hladině vody a zpět. Mezci se však někdy zdají hodně vyčerpaní a proto je toto aktivita, kterou si možná budete chtít dvakrát rozmyslet, zda se jí opravdu chcete zúčastnit.

Jízda na mezcích u jezera Quilotoa
Jízda na mezcích u jezera Quilotoa

Vyhlídka na jezero Quilotoa

Pokud byste raději měli méně aktivní den, nemusíte za nádhernými výhledy na vodu chodit na túry – blízko u parkoviště se nachází skvělá vyhlídka. Nabízí krásné výhledy na celou kalderu, které nikde jinde neuvidíte.

Krajina kolem Quilotoa

Okolí jezera je také krásné k prozkoumání autem nebo pěšky.

Krajina kolem Quilotoa
Krajina kolem Quilotoa

Ostatní aktivity

V závislosti na dni v týdnu se můžete při cestě k jezeru zastavit také na místním trhu. Pokud pojedete ve čtvrtek nebo v neděli, budete mít možnost navštívit trhy v Saquisilí nebo Pujili. Je to skvělé místo, kde si můžete dát lahodné místní občerstvení!

Zajímavý je taký kombinovaný výlet, který zahrnuje jeden den v Quilotoa a jeden v Cotopaxi, což vám dá příležitost vidět lagunu a vydat se na nádherný vulkán Cotopaxi k ledovci. Obě místa rozhodně stojí za návštěvu a jsou snadno proveditelné ve vzájemné kombinaci, pokud jste se přizpůsobili nadmořské výšce.

Externí odkazy na jezero Quilotoa

Server Lidovky.cz zařadily jezero Qulotoa mezi Sedm nejkásnějších přírodních památek v Ekvádoru.