Sacha Lodge

Představte si, že se projdete po mostě zavěšeném nad korunami deštného pralesa, budete pádlovat po říčkách a hledat opice a říční vydry, vylezete na samotný vrchol obřího stromu kapok nebo se vykoupete v černovodním jezeře, budete se prodírat mezi stromy a hledat nejmenší opici na světě… Tyto exkluzivní zážitky a mnoho dalších najdete v Sacha Lodge v nedotčené ekologické rezervaci o rozloze 2 000 hektarů v ekvádorské Amazonii.

Hluboká Amazonie se může zdát jako nekonečně vzdálený svět, ale Sacha Lodge je pro vás dostupná. Po 25 minutách letu z Quita a dvouhodinové cestě po řece Napo na motorové kánoi, během níž necháte civilizaci daleko za sebou, budete v době oběda už ležet v houpací síti a poslouchat štěbetání tamarindových opic.

Vydejte se na výlet do srdce zvířecí a ptačí říše, kde žije osm druhů opic, 50 druhů netopýrů, mravenečníci, lenochodi tříprstí, vydry, oceloti, hroznýši, kajmani, sovy a 600 druhů ptáků nejrůznějších barev. Každý akr lesů podél břehů řeky Napo má větší biologickou rozmanitost než téměř celá Severní Amerika. Temné vodní toky jsou zde kanály, které vás zavedou dál od civilizace a hlouběji do divočiny.

Ubytování

Ubytování v Sacha Lodge spojuje nejvyšší komfort s ochranou životního prostředí a atmosférou deštného pralesa.

Všechny naše chatky s vysokými doškovými střechami a soukromými stinnými terasami s houpacími sítěmi jsou postaveny z tradičních materiálů a nenápadně zapadají do okolního prostředí.

Každý z 26 pokojů, které zahrnují jednolůžkové, dvoulůžkové a třílůžkové pokoje a tři apartmány, má prostornou vlastní koupelnu se splachovacím záchodem a teplou sprchou. Některé sprchy jsou vybaveny okny od podlahy až ke stropu, abyste si mohli vychutnat zážitek ze sprchování v džungli!

Všechny chatky mají sítě proti hmyzu, obsahují stropní ventilátory nad pohodlnými postelemi a jsou pokryté wifi signálem.

K tomu si můžete dopřát vynikající jídlo a vína.

Dvoulůžkové pokoje manželské

Dvoulůžkové pokoje twin

Rodinné chatky a apartmány

Stravování

Restaurace a bar La Balsa

Restaurace a bar La Balsa, pojmenované podle španělského výrazu pro vor, je srdcem Sacha Lodge: zastřešený ale otevřený salonek s úchvatným výhledem na třpytící se jezero Pilchicocha. Je to ideální místo, kde si můžete číst knihu se sklenkou vína, pozorovat ptáky, kajmany a vydry obrovské na jezeře nebo sledovat karmínové západy slunce a případné bouřky.

Restaurace a bar Oropendola

V rustikální a vzdušné restauraci s otevřenými okny, kde se rozléhá večerní zpěv cikád, si můžete vychutnat uvolněnou atmosféru. V restauraci se podává večeře a la carte, která přináší skvělou kuchyni do hluboké amazonské džungle. S použitím čerstvých a udržitelných produktů připravuje náš šéfkuchař jídla, která potěší chutě každého světoběžníka!

Bar

V baru ve stylu safari lodge jsou útulné pohovky a stoličky, které lemují bambusový bar. Můžete si zde odpočinout u ledově vychlazeného piva či vína nebo klasických koktejlů připravených naším barmanským mistrem.

Gurmánský zážitek v Sacha Lodge

V restauraci La Balsa se podávají snídaně a obědy formou bufetu, kde se mísí mezinárodní kuchyně s tradiční ekvádorskou. V nabídce jsou jak lehká a zdravá jídla, tak i výraznější těstoviny a masová jídla.

V restauraci Oropendola se podává večeře a la carte, která přináší vynikající jídlo do džungle. Jídelní lístky se denně mění a často zahrnují oblíbené paiche, masitou bílou rybu, která se vyskytuje v oblasti Amazonie – s pečetí odpovědného rybolovu.

Vegetariáni jsou vítáni a místní kuchaři na požádání rádi vyhoví speciálním potřebám.

Alespoň jeden večer během vašeho pobytu zažijete na břehu jezera v La Balsa grilování s rybami, masem a zeleninou.

Standardní pobytové balíčky

4 dny (3 noci) v hluboké Amazonii

Ponořte se do života džungle během našeho čtyřdenního dobrodružství se třemi nocemi.

Po příjezdu do Sacha Lodge si můžete s průvodcem sestavit vlastní program a vybrat si ze seznamu aktivit (některé aktivity jsou závislé na počasí).

5 dní (4 noci) v hluboké Amazonii

Pět dní se čtyřmi nocemi strávenými v lodgi vám umožní pozkoumat rezervaci na maximum a využít všechny dostupné aktivity, mimo jiné i setkání s místní domorodou komunitou.

Po příjezdu do Sacha Lodge si můžete s průvodcem sestavit vlastní program a vybrat si ze seznamu aktivit (některé aktivity jsou závislé na počasí).

Ukázkový den čtyřdenního nebo pětidenního pobytu

Po provedení rezervace vám zarezervujeme let z Quito the Coca. Od chvíle, kdy vkročíte na letiště v Quitu, budete v bezpečných rukou jednoho z členů našeho dvojjazyčného týmu a bude vás provázet po celou cestu do Lodge.

Po příjezdu do Sacha Lodge kolem oběda a setkání s průvodcem, který s vámi zůstane po celou dobu zájezdu, se vydáte na první výlet do pralesa. Po návratu a večeři se vydáte na první noční dobrodružství.

Typický den v Sacha začíná za východu slunce nebo dříve, abyste využili chladných ranních hodin, kdy jsou zvířata v deštném pralese nejaktivnější.

Každá skupina se dohodne na čase buzení, kdy jim průvodce zaklepe na dveře. Snídaně začíná půl hodiny poté.

Ať už je cíl vaší exkurze kdekoli, probíhá pomalu, abyste mohli ocenit všechny detaily, na které vás naši průvodci upozorní v okolí.

Den můžete začít pádlováním na kánoích podél potoků a jezer s černou vodou bohatou na třísloviny, kde se daří bujným liánám, orchidejím, broméliím a palmám, vždy s možností spatřit zvířata, od drobné pygmejské marmošky až po ocelota nebo pumu. Poté můžete nasednout na motorovou kánoi a vydat se na krátkou projížďku po řece Napo, navštívit komunitu Providencia Yasuní, seznámit se s jejich způsobem života v džungli a vyzkoušet si jejich kuchařské techniky, zastavit se a pozorovat papouščí diskotéku u hliněného lizu podél cesty.

Do Lodge se vrátíte tak abyste stihli oběd ve 13:00. V době mezi obědem a odpoledním dobrodružstvím si můžete volně užívat Lodge, lenošit na lehátkách s knihou nebo se ochlazovat v bazénu u jezera. Aktivity opět začínají mezi 15:00 a 16:30 a často pokračují až do večera, kdy začíná noční hmyzí a žabí sbor. Při odpolední exkurzi se můžete vydat na túru nedotčeným pralesem Terra Firme, kde se nad vámi tyčí 150 metrové stromy kapok s obrovskmi kořeny, které dávají stromům oporu. Váš průvodce vás upozorní na teritorium sovy hřebenatky a zavolá na opice. Poté můžete vystoupat 30 metrů na Canopy Walk, 275 metrů vysoký most přes koruny stromů, odkud můžete pozorovat desítky zvířat a ptáků.

Dny v Sacha Lodge nekončí s ubývajícím světlem, a dokonce ani s večeří. Noční procházky a výlety na kánoích s pomocí svítilen často odhalí tvory, které lze za denního světla spatřit jen zřídka. Po západu slunce vládnou džungli kajmani a obří hmyz. Odvážíte se je hledat?

Seznam dostupných aktivit

Dobrodružství je v Sacha Lodge samozřejmostí a všichni hosté, od těch, kteří rádi odpočívají ve své komfortní zóně, až po ty nejodvážnější, budou mít z čeho vybírat.

Stanete se expertem na naskakování a vyskakování z kánoe a zamilujete si neskutečný klid při pádlování po proudech řeky panenskou divočinou.

Expediční skupiny nejsou nikdy větší než šest osob a vždy je doprovází průvodce přírodovědec a místní průvodce. Snažíme se, aby se hosté v expedičních skupinách setkávali s dalšími lidmi podobného věku, zájmů a schopností.

Mapa aktivit dostupných ze Sacha Lodge

Hlavní dostupné aktivity jsou: průzkum pralesa ze vzduchu, procházka korunami stromů, věž v obrovských stromech kapok, procházky lesem, výlety po řece, pozorování papoušků na hliněných lizech, noční pozorování kajmanů, lov piraní, motýlí dům, pozorování ptáků, návštěva místní domorodé komunity, jezerní bazén a další.

Průzkum pralesa ze vzchuchu

Hosté se mohou nechat jeřábem vyvézt do výšky 45 metrů nad zemí a prozkoumat koruny deštného pralesa v kovovém koši podobném výtahu. Naši průvodci se budou s vámi pomocí dálkového ovládání pohybovat po 2 akrech pralesa a shora vyhledávat a pozorovat ptáky a opice při jejich každodenních činnostech. Jeřáb má bezpečnostní senzory, které vás ochrání před nárazy do stromů, takže váš průzkum korun stromů bude stejně bezpečný, jako vzrušující.

Procházka korunami stromů

Představte si, že přecházíte deštný prales po mostě vysokém 36 metrů nad korunami stromů. Tento 275 metrů dlouhý „chodník“ je nesen třemi robustními kovovými věžemi a nabízí úžasnou příležitost spatřit v korunách stromů desítky živočichů, které lze ze země vidět jen zřídka. Můžete sledovat tlupy opic, které se prodírají korunami pralesa. A pokud je neuvidíte, téměř jistě je uslyšíte: opice řvoucí při západu slunce jsou jako praví králové džungle.

Stezka v korunách stromů

Věž ve stromech Kapok

Na naší vyhlídkové věži ve výšce 43 metrů, která je postavena na nejvyšších větvích obřího stromu kapok, si budete připadat jako na samém vrcholu světa. Odtud se vám naskytne nádherný panoramatický výhled na prales všude kolem a snadno spatříte stovky druhů ptáků registrovaných v této oblasti, včetně duhově zbarvených tukanů a papoušků. Zažijte 360 stupňový zážitek!

Liz pro papušky Yasuní

Kousek od Sacha Lodge se nachází nejpřístupnější papouščí lizy v Ekvádoru, obnažený hliněný břeh řeky, kde se časně ráno shromažďují krásně zbarvení papoušci několika různých druhů. Za ideálních podmínek (slunečno a sucho) na obnaženém jílu hřadují stovky papoušků, kteří se zde předvádějí velkolepou zvukovou a barevnou show!

Liz se nachází na okraji národního parku Yasuní, do kterého se ze Sachy dostanete krátkou plavbou na kánoi po řece Napo.

Motýlí dům

V Sacha Lodge se nachází jedna z největších motýlích farem v Ekvádoru. Motýlí dům, který byl navržen jako živá zimní zahrada, nyní úspěšně chová téměř 40 místních druhů motýlů.

Hosté se seznámí s tím, jak se tento krásný hmyz chová a mohou se procházet “létající místností“, kde stovky pestrobarevných motýlů poletují z květu na květ. Průhlední motýli se skleněnými křídly, velkolepí modrásci, nápadní dlouhokřídlí tygrovaní, jasně žlutí vlaštovčíci a obrovští noční motýli sovíci jsou jen některé z druhů, se kterými se zde setkáte zblízka a osobně.

Vycházky do pralesa

Plížíte se po stezkách džungle v záři slunečních paprsků, které ztěžka pronikají skrz koruny stromů, a dáváte pozor, abyste nešlápli na armádu pochodujících mravenců. Váš průvodce vás upozorní na rostliny a hmyz a na fascinující symbiózu mezi nimi. Možná vás provede územím chocholatých sov nebo pavoučích opic a bude zkušeně napodobovat jejich volání, aby si získal jejich důvěru a vylákal je z úkrytu.

Až se setmí, připravte si baterku, abyste mohli spatřit noční tvory, od tarantulí a hroznýšů až po exotický hmyz a žáby.

Výlety po řece

Kromě toho, že se jedná v Amazonii o hlavní dopravní prostředek, je pádlování na kánoích samo o sobě zajímavým dobrodružstvím, které navíc nevyžaduje velkou fyzickou námahu. Pádlování po řece je jako vstup do tunelu vedoucího do ztraceného světa. Ptáci se ozývají prostorovým zvukem a obrovské opičí rodiny skáčou z větví nad hlavou, což je představení, které se koná především současně se západem slunce.

Pozorování kajmanů v noci

Noční výprava za kajmany na jezeře je unikátním zážitkem. Pod rouškou tmy se vydáte na kánoi na vodu, na cestu vám budou svítit třpytivé hvězdy. Oči kajmanů ve světle rudě září a obojživelníci plují po bažinatých mělčinách.

Pozorování ptáků

Z neuvěřitelných 1 600 druhů ptáků registrovaných v Ekvádoru jich bylo 600 (37 %) pozorováno v Sacha Lodge.

Náruživým pozorovatelům ptáků můžeme poskytnout specializované průvodce, kteří znají nejlepší místa, kde lze nalézt vzácné druhy, a dokáží snadno určit druhy podle zraku i zvuku. Oscar Tapuy, místní odborník, který pracuje v Sacha od roku 1995, odhaduje, že denně spatří v průměru 60 druhů. Váš průvodce vás provede různými biotopy, kde se běžně vyskytují smíšená hejna. Zpravidla začínáte před východem slunce, abyste plně využili ranní špičku. Naši průvodci nosí dalekohledy a stali se z nich i zruční fotografové, kteří pořídí snímky vaším fotoaparátem nebo telefonem přes objektiv dalekohledu!

Návštěva místní komunity

Tato návštěva vás seznámi s projektem Shipati Warmi, iniciativy vedené ženami z komunity Providencia v Yasuní. Dozvíte se o jejich každodenním životě: jak suší oblečení v džungli a o problémech, které s sebou nese cesta do školy, a poté pomáháme připravovat a ochutnávat tradiční jídlo. Je to jedinečný zážitek, při kterém objevujete rozdíly i podobnosti mezi vaší a jinou kulturou.

Věříme, že každý host rád věnuje komunitě příspěvek 10 dolarů.

Jezerní bazén

Jezerní bazén na jezeře Pilchicocha je ideální pro rodiny s dětmi a je jediný svého druhu v oblasti Amazonie.

Bazén s ponorem, chráněný síťovou klecí, vám umožní ochladit se a relaxovat v černé mělčině jezera Pilchicocha bez obav ze setkání s neznámem. Na druhé straně sítě můžete dokonce spatřit plavat kajmany a vydry obrovské…

Historie Sacha Lodge

Příběh Sacha Lodge začíná v 70. letech minulého století, kdy švýcarský zakladatel Benny přijel do Ekvádoru hledat dobrodružství. Řeka Napo ho uchvátila a v roce 1985 Benny otevřel na horním toku řeky Napo svou první turistickou chatu La Casa del Suizo.

Brzy se však přiblížila civilizace, a aby ukojil svou touhu po divočině, vydal se Benny hledat místo, kde by postavil chatu hlouběji v pralese. O několik měsíců později se dostal do pralesa vzdáleného asi dvě hodiny cesty od města Coca. Benny se okamžitě zamiloval do tajemné černé vody jezera Pilchicocha a koupil 500 hektarů pozemků v jeho okolí. S pomocí 170 místních zaměstnanců byla Sacha Lodge oficiálně otevřena v roce 1992 se šesti pokoji pro hosty.

Postupem času Benny dále rozšiřoval zařízení a zároveň nakupoval další pozemky, takže k dnešnímu dni získal neuvěřitelných 5 000 akrů.

Sacha Lodge a její pozemky tak dokonale splývá s okolím, že pro místní divokou zvěř je přirozenou součástí lesa.