Historické a kulturní památky

Milovníci historie narazí v Ekvádoru na řadu koloniálních i předkolumbovských památek a také muzeí a kulturních památek.

Nejlepší překolumbovské památky v Ekvádoru

Ingapirca (Cuenca)

Ingapirca je největší dochovanou zříceninou Inků v Ekvádoru. Jeho návštěva vám umožní ocenit slavné zdivo Inků s jeho dokonale těsnými spoji. Ještě před příchodem Inků bylo toto místo osídleno lidmi Cañari a vystaveny jsou i některé jejich původní stavby. Předpokládá se, že místo bylo posvátné jak pro Cañari, tak pro Inky.

La Tolita (pobřeží severního Pacifiku)

Toto jedinečné archeologické naleziště se nachází na malém ostrově u San Lorenza. Předpokládá se, že to bylo osídleno jednou z nejstarších předkolumbovských kultur, lidmi zběhlými v práci se zlatem, stříbrem a dokonce i platinou. Celá jedna zdejší pláž obsahuje miliony úlomků starověké keramiky.

Zlaté exponáty v muzeu La Tolita
Zlatý artefakt nalezený v lokalitě La Tolita

Nejlepší koloniální památky v Ekvádoru

Iglesia de San Francisco (Staré Město; Quito)

První kostel v Quitu, San Francisco zůstává jedním z jeho nejpůsobivějších, zvláště když vezmete v úvahu připojený klášter, muzeum, masivní oltář a široké schodiště stoupající z náměstí.

Kostel a jeho zdobený interiér procházejí rozsáhlou rekonstrukcí, která by měla tento klasický kostel z koloniální éry učinit ještě mnohem působivějším.

Interiér kostela sv. Františka
Interiér kostela sv. Františka

La Compañía de Jesús (Staré Město; Quito)

Tento barokní kostel ze 17. století zdobí tolik zlata, že často pocítíte potřebu slunečních brýlí. Ve skutečnosti jezuité, kteří postavili tento kostel, začlenili několik slunečních symbolů, což bylo podle některých vzdání pocty Inkům, kteří je na tomto místě předcházeli. Úroveň detailů a umění, které jsou zde vystaveny, nemá obdoby.

Catedral Nueva (Cuenca)

Dokončení této masivní katedrály trvalo více než 80 let. Jeho dvě tyčící se modré kopule dominují panoramatu Cuenca, zejména při pohledu z jedné z vyhlídek na svahu za městem. Nenechte si ujít šanci na prohlídku jeho krásného interiéru, který má podlahy z bílého mramoru, vitrážová okna a hlavní oltář v renesančním stylu.

Katedrála ve městě Cuenca
Katedrála ve městě Cuenca

Muzea a kulturní památky

Museo Nacional del Banco Central del Ecuador (Nové Město; Quito)

Největší ekvádorské muzeum je také pravděpodobně nejlepší. Antropologické a historické ukázky předkolumbovských obyvatel jsou rozsáhlé, zajímavé a krásně zobrazené. Jsou zde také velmi dobré sbírky koloniálního a náboženského umění, stejně jako zastoupení nejlepšího moderního umění a umělců Ekvádoru.

Fundación Guayasamín (Bellavista, Quito)

Oswaldo Guayasamín byl největším a nejslavnějším moderním umělcem Ekvádoru. Jeho pozoruhodné velké obrazy, nástěnné malby a sochy měly dopad na umělce v Latinské Americe a po celém světě. Toto rozsáhlé muzeum vystavuje jak jeho vlastní práce, tak i kusy z jeho soukromé sbírky. V kombinaci se sousední Capilla del Hombre je toto místo, které musí vidět každý milovník umění nebo milovník historie Latinské Ameriky.

Obrazy a sochy Oswalda Guayasamína
Obrazy a sochy Oswalda Guayasamína

Museo del Banco Central (Cuenca)

Toto moderní muzeum nabízí vynikající sbírku archeologických nálezů a relikvií, etnografické expozice a figurativní a náboženské umění z koloniální éry. Je postaveno přímo na vrcholu významného obřadního místa Inků, které bylo částečně vykopáno. Jsou zde rozsáhlé botanické zahrady, malá voliéra a v areálu se potulují lamy.

Museo Antropológico y de Arte Contemporáneo (Guayaquil)

Velké, moderní a dobře uspořádané, toto je nejlepší muzeum v Guayaquilu. Jsou zde rozsáhlé archeologické sbírky z celého Ekvádoru a také nádherné křídlo věnované současnému ekvádorskému umění. Jednou z nejlepších vlastností tohoto muzea je jeho ceněná poloha na severním konci Guayaquil’s Malecón, která umožňuje snadný přístup k oblíbené promenádě podél řeky a sousední Cerro Santa Ana.

Muzeum Inti Nan

Muzeum Inti Nan je postaveno na rovníku a má ukazatel, který indikuje, kde stojíte přesně ve středu země. Jedná se o interaktivní muzeum a právě experimenty a akce, které se v muzeu konají, dělají z tohoto muzea poblíž památníku Mitad del Mundo oblíbenou atrakci v Ekvádoru. Budete mimo jiné svědky Coriolisova efektu s vypouštěnou vodou – pokud budete vypouštět vodu z nádoby přímo na rovníku, nevznikne žádný vír. Když se provede stejný pokus jen o několik metrů severněji či jižněji, vír se točí vždy jedním nebo druhým směrem v závislosti na tom, na které polokouli se zrovna nacházíte. Dozvíte se také, jak snadné je vyvážit vajíčko na hřebíku a zažijete obtížnou chůzi po rovníku se zavřenýma očima.

Trh řemesel Otavalo

Trh tradičních řemesel v Otavalo je možné zcela určitě považovat za kulturní památku. Historické městečko Otavalo je považované za hlavní město ekvádorských řemesel a jeho domorodý trh je jeden z největších v Latinské Americe.

Projděte si tržnici a její zákoutí, nakupte si tradiční barevné textilie a řemeslné výrobky a užijte si místní gastronomii.