San Cristóbal (Chatham)

San Cristóbal, také známý jako Chatham Island, je jedním z nejvíce osídlených ostrovů Galapážského souostroví a také slouží jako administrativní centrum.

San Cristóbal byl prvním ostrovem, kde zakotvila loď HMS Beagle, ze které se vylodil slavný anglický vědec Charles Darwin, z toho důvodu má místní zátoka jeho jméno.

Přestože má místy městský charakter, ostrov stále nabízí i přírodní krásy a vyniká přítomností mořských leguánů, mořských želv a mnoha druhů ptáků.

Vyvýšené části ostrova San Cristóbal nabízí nádherné prostředí pro pěší turistiku a jízdu na horském kole uprostřed krásné přírody s výhledy do okolí.

V centru hlavního města Puerto Baquerizo Moreno a jeho okolí si můžete užít příjemnou atmosféru s místními obyvateli, dobře se najíst, dát si kávu a zmrzlinu, zajít si na pláž, prostě zrelaxovat.

Nejnavštěvovanější místa

Kicker Rock (Leon Dormido)

Kicker Rock (Leon Dormido) je nedaleká nápadná skalní formace vyčnívající z oceánu, známá svými vynikajícími možnostmi šnorchlování a potápění, kde lze potkat žraloky obrovské, mořské želvy a rejnoky.

Puerto Baquerizo Moreno

Puerto Baquerizo Moreno, správní hlavní město Galapážských ostrovů, je s 8 000 obyvateli menší a má méně rozvinutou turistickou infrastrukturu než Puerto Ayora na Santa Cruz, ale je to i tak poměrně rušné místo s mnoha možnostmi ubytování, obchody, internetovými kavárnami, bankami, telefonními centry, restauracemi a cestovními kancelářemi. Má také poštu, policejní stanici, nemocnici a kampus univerzity.

Pro ty, kteří hledají alternativy k okružním plavbám na lodi po Galapágách, Puerto Baquerizo Moreno nabízí celou řadou jednodenních výletů.

Interpretation Center

Interpretation Center je návštěvnické centrum poskytující informace o přírodní a lidské historii Galapážských ostrovů.

Mirador Cerro Tijeretas

Z interpretačního centra vede krásná kamenná cesta, která vás asi za 20 minut dovede na vrchol Cerro Tijeretas. Je zde několik vyhlídek, které nabízejí nádherný panoramatický výhled na tuto část ostrova a navíc budete moci v dálce vidět Kicker Rock (León Dormido), který je symbolem ostrova San Cristóbal.

Můžete také seběhnout dolů na malou pláž s molem Muelle Tijeretas a vykoupat se v krásné zátoce s čistou vodou.

Puerto Chino

Tato malá, hezká pláž se nachází na druhé straně ostrova od města Puerto Baquerizo Moreno a je přístupná po pěší stezce ze silnice.

Díky svému bílému písku a tyrkysové vodě je Puerto Chino úžasným místem k odpočinku a vychutnání si zvuků Tichého oceánu. Dá se tu dobře plavat a šnorchlovat, možná uvidíte galapážské zelené želvy a rejnoky. Na skalách u pláže se občas vyhřívají lachtani a často můžete spatřit tereje modronohé.

Je trochu mimo cestu a dostat se k němu vyžaduje určité úsilí – ale toto úsilí je odměněno nádhernou polohou, ideální pro relaxační opalování nebo šnorchlování.

El Junco Lagoon

El Junco Lagoon (Laguna El Junco) je jedním z mála stálých zdrojů sladké vody na celých Galapágách. Má omezené vypařování díky své nadmořské výšce ve vlhké vysočině ostrova San Cristobal. K návštěvě potřebujete přes 45 minut jízdy autobusem z Puerto Baquerizo Moreno. Název pochází od různých druhů šalvěje (junco), které lze nalézt v okolí laguny.

Laguna vznikla na místě zhrouceného kužele dávno vyhaslé sopky. Zdrojem vody je zde čistě déšť, a tak se hloubka jezera v průběhu roku mění, ale nikdy nevyschlo. Vědci se domnívají, že laguna mohla zůstat naplněná už od konce poslední doby ledové.

Na cestě k samotné laguně vyšplháte přes několik různých vegetačních zón, než se dostanete k nádherné vyhlídce. Je to skvělé místo k pozorování různých druhů ptáků, včetně vzácných drozdců, kachen a fregatek, které si sem chodí koupat peří ve sladké vodě. V okolí laguny jsou stromové kapradiny a keře Miconia.