Santiago (San Salvador, James)

Santiago, také známý jako San Salvador nebo James Island, je jedním z nejstarších ostrovů Galapážského souostroví a nabízí rozmanitou krajinu od sopečných formací až po korálové útesy.

Byl to druhý ostrov, který při svém průzkumu navštívil 5.10.1835 Charles Darwin. Santiago bylo dlouho zdrojem vody, dřeva a želv pro bukanýry a velrybáře. Během 20. a znovu v 60. letech 20. století společnosti těžily sůl z kráteru Salt Mine.

Je domovem mnoha druhů, včetně mořských leguánů, želv, kolibříků a suchozemských ptáků.

Santiago navštěvuje většina turistických lodí s nádhernými návštěvnickými místy v James Bay na severozápadě a Sullivan Bay na jihovýchodě.

Nejnavštěvovanější místa

James Bay

James Bay je zátoka s černými sopečnými plážemi, kde mohou návštěvníci pozorovat mořské leguány a šnorchlovat v okolí korálových útesů.

Pláž Espumilla na severním konci zálivu James Bay je hnízdištěm mořských želv. Stezka ve vnitrozemí prochází malou sezónní lagunou, kde jsou občas k vidění plameňáci a kachny. Stezka pokračuje ve smyčce suchou zónou, kde je možné pozorovat mnoho suchozemských ptáků.

Na jižním konci zálivu je Puerto Egas, kde začínají dvě samostatné stezky, první podél pobřeží k jeskyním obývaných tuleni a druhá ve vnitrozemí k sopce Salt Mine. Tuleň galapážský preferuje skalnatá pobřeží, kde je k dispozici stín a jeskyně v Puerto Egas jsou pro něj ideální. Pobřežní stezka končí u jeskyní. Vnitrozemská stezka je dlouhá přibližně 3 km a končí na vrcholu kráteru solného dolu. Během 20. a 60. let 20. století společnosti těžily sůl z kráteru. Puerto Egas je pojmenován po majiteli společnosti ze 60. let 20. století Hectorovi Egasovi. Důl je malý sopečný kužel, jehož kráter má sezónní lagunu se slanou vodou, a kde lze pozorovat plameňáky a další ptáky. V oblasti jsou často pozorováni galapážští jestřábi.

Sullivan Bay

Sullivan Bay poskytuje jedinečnou příležitost projít se po nedávném lávovém proudu a prohlédnout si jeho zajímavé struktury. Lávový proud se vytvořil ve druhé polovině 19. století. Stejně jako velkou část pusté sopečné krajiny východního Santiaga i stezka v zálivu Sullivan křižuje relativně plochou černou lávu. Podél vnitrozemské části stezky se uprostřed lávového proudu vyjímají starší, červenožlutě zbarvené kužely. Drobné rostliny Molluga vyrůstají z puklin a začínají kolonizovat tento neúrodný terén. Je zde jen málo divoké zvěře, láva je hlavním cílem návštěvy Sullivan Bay.

Chinese Hat

Chinese Hat nebo Sombrero Chino je malý ostrov asi 200 m od jihovýchodního pobřeží Santiaga. Tyrkysové vody mezi ostrovy poskytují krásné místo pro šnorchlování, zejména podél pobřeží Santiaga, kde je možné vidět žraloky, lachtany, tučňáky a rejnoky.

Chinese Hat je malý ostrůvek složený z jemné lávy. Při pohledu ze severu má malý sopečný kužel tvar čínského klobouku. Krátká návštěvnická stezka vede podél západního pobřeží ostrova.