Santa Fé (Barrington)

Santa Fé, také známý jako Barrington Island, je lidmi neobydlený ostrov, který si zachoval nedotčenou a izolovanou atmosféru.

Krajina Santa Fé je atraktivní a fotogenická, nabízí směs směs tyrkysově modré vody a zelené a červené vegetace.

Je většinou tvořena suchými aridními křovinami. Návštěvníci si mohou vychutnat pohled na největší kaktusy opuncie (opuntia Echios) souostroví a také na les palo santo. Mohutná výška a obvod kaktusů na ostrově se připisuje evoluční reakci způsobené leguány, kteří se živí spodními částmi rostliny.

Santa Fé je možná nejstarší ze všech Galapážských ostrovů. Jeho stáří znamená, že zde žije více endemických druhů, než na kterémkoli jiném souostroví Galapágy. Návštěva Santa Fé je tedy neobvyklá v tom, že na tomto malém ostrově najdete mnoho tvorů, které nenajdete nikde jinde na světě.

Sante Fé je známý především svou unikátní populací endemického druhu suchozemského leguána Barrington. Kromě něj zde žije také běžnější leguán galapážský.

Nejnavštěvovanější místa

Barrington Bay

Barrington Bay je hezká chráněná zátoka s bohatými tyrkysovými vodami.

Hluční galapážští lachtani vítají návštěvníky, když vystupují na pláž.

Jsou zde dvě různé turistické stezky – krátká pobřežní smyčka blízko pláže a delší trek až na vrchol útesu.

Krátká smyčka umožňuje návštěvníkům zblízka si prohlédnout obrovské kaktusy. Jedná se o nejvyšší a nejtlustší opuncie na Galapágách. Toto je také ideální stanoviště pro hledání suchozemských leguánů. Nedokážou vylézt na vysoké ostnaté rostliny, trpělivě čekají pod kaktusy na padající kaktusové plody. Suchozemští leguáni nejsou vybíraví a sežerou vše, co spadne z opuncie. Galapážští jestřábi a lávové ještěrky jsou také často pozorováni podél této stezky.

Druhá stezka stoupá k útesům Santa Fé, kde můžete vidět hnízdící galapážské mořské ptáky. Cesta je poměrně strmá, ale turisté jsou na vrcholu odměněni krásnými výhledy na ostrov. Četní jsou zde racci, bouřníci, terejové a také fregatky.

Barrington Bay je také jedním z nejlepších míst pro šnorchlování s hravými galapážskými lachtany. Jsou zvídaví, takže se nedivte, že někdy plavou přímo k vám. Jsou jako hravé děti ve vodě.

Potápění v El Fondeador, La Encanada a Costa Este

Oblíbené jsou denní potápěčské výlety z ostrova Santa Cruz. Vody jsou zde klidné a vhodné pro začínající nebo středně pokročilé potápěče a viditelnost je většinou velmi dobrá. Santa Fé má tři různá potápěčská místa: El Fondeador, La Encanada a Costa Este.

Jsou zde úžasná místa pro potápění s lachtany. Mezi další příležitostná pozorování patří černě pruhované salmy, rejnoci, žraloci, mořské želvy a bezobratlí, jako je úhoř galapágský.