Baños de Agua Santa

Představte si, že se každý den probouzíte obklopeni vodopády, horkými prameny a horami. A že to všechno můžete vidět z okna svého pokoje. Zní to dobře? Pak určitě musíte navštívit Baños (celý název „Baños de Agua Santa“, což znamená něco jako Lázně posvátné vody).

Baños de Agua Santa se nachází se v blízkosti sopky Tungurahua, ze které můžete občas vidět vycházet kouř, ale nebojte se, město je dostatečně daleko, takže můžete klidně spát a relaxovat! Existuje hodně způsobů, jak si užít krásnou přírodu, kterou Baños de Agua Santa nabízí.

Kde je Baños de Agua Santa

Baños de Agua Santa je malé město v Andské vysočině Ekvádoru, ve východní provincii Tungurahua. Nachází se v údolí na úpatí aktivní sopky a je přibližně napůl cesty mezi většími městy Quito a Cuenca.

Poloha Baños de Agua Santa

Co dělat v Baños de Agua Santa

Stezka vodopádů

Baños de Agua Santa má kolem sebe spoustu vodopádů. Některé menší, jiné větší a všechny jsou krásné. Existuje stezka zvaná „Ruta de las cascadas“ (Stezka vodopádů), která vám umožní vychutnat si řadu zajímavých vodopádů poblíž Baños. Tuto trasu můžete absolvovat na kole nebo autobusem. Představíme vám některé z nejvýznamnějších vodopádů z této stezky.

Vodopád Pailon del Diablo

Tento 80 metrů vysoký vodopád, původně nazývaný Cascada de Río Verde (Vodopád zelené řeky), nabízí více než jen výhled. Když dorazíte ke vchodu po asi 15 minutách chůze, najdete cestu rozdělenou na dvě části. Jedna strana vás zavede k mostu, kde si můžete prohlédnout celý vodopád odshora dolů a flóru kolem něj. Ale na druhé straně začíná skutečné dobrodružství!
Vystoupáte hned vedle vodopádu do malé jeskyně, odkud bude cesta pokračovat a dostanete se na malé místo hned za vodopádem, kde si ho budete moci skutečně osahat a pocítit sílu přírody na vlastní ruce. Úžasný zážitek!

Na Pailón del Diablo je unikátní to, že tam najdete schody vytesané do skal, které vám umožní dostat se blízko k mohutnému proudu vody. Buďte opatrní, protože jsou stále mokré a velmi kluzké.

Nezapomeňte si vzít také pláštěnku nebo nepromokavou bundu, protože voda cáká všude a ve vzduchu je vodní mlha.

El Manto De La Novia (Nevěstin plášť)

Tento 40metrový vodopád má své jméno díky své barvě. Křišťálově čistá voda padá s čistě bílou barvou, díky které vypadá jako skutečný nevěstin plášť. Můžete se projít po stezce s bohatou historií (nazývanou „pašerácká stezka“, protože sloužila k přepravě nelegálního alkoholu) nebo se můžete svézt Tarabitou, lanovkou, která vám umožní vychutnat si přírodu ze vzduchu.

Vodopád El Manto De La Novia s lanovkou
Vodopád El Manto De La Novia s lanovkou

Vodopád Agoyan

Tento vodopád má zvláštní rys. Vzhledem k tomu, že nedaleko postavili vodní elektrárnu, lze sílu vody naplno ocenit, až když je přehrada otevřená. I u něj je postavená lanovka.

Vodopád Agoyan
Vodopád Agoyan

Další vodopády, které stojí za to vidět

V Ruta de las Cascadas jsou některé další vodopády, jako Puertas del cielo (Nebeské dveře), vodopád San Jorge a vodopád San Pedro.

Všechny jsou krásné a stojí za návštěvu.

Houpačka na konci světa

La Casa del Arbol je název tohoto místa a nabízí nejen obrovskou houpačku, ale také úžasný výhled na Baños de Agua Santa a přírodu kolem něj.

Houpačka na konci světa
Houpačka na konci světa

Horké prameny Piscinas de la Virgen

Baňos je místo pro relaxaci vašeho těla a mysli a historické horké prameny Piscinas de la Virgen jsou skvělým způsobem, jak toho docílit.

Skládají se z několika horkých bazénů a jednoho extrémně studeného. Pokud si chcete odpočinout a popovídat si a přitom se kochat výhledem na hory kolem vás, jděte do bazénů v patře. Pokud chcete extrémní teploty, zůstaňte v dolním patře.

Nejprve si dejte studenou sprchu vedle velkého bazénu. Snížíte tak tělesnou teplotu a vytvoříte teplotní „bariéru“, která vám pomůže snášet vysoké teploty. Poté jděte přímo do velkého horkého bazénu vedle sprch. Bazén je horký, ale není to nic, co by tělo nesneslo. Ve skutečnosti je to klíčová součást terapie, protože se vám rozšíří vaše krevní cévy. Zůstaňte uvnitř ne déle než 5 minut. Následně vyjděte z horkého bazénu a vlezte do malého, kulatého, studeného bazénku. Snížíte tak tělesnou teplotu a opět stáhnete krevní cévy. Celý tento proces pomáhá zlepšit váš krevní oběh a má velké zdravotní přínosy. Proces můžete několikrát opakovat. Mravenčení, které pocítíte v těle, je zvláštní ale příjemný pocit.

Horké prameny Piscinas de la Virgen
Horké prameny Piscinas de la Virgen

Zažijte adrenalin při raftingu!

Río Pastaza má několik divokých peřejí, které jsou třídy 3 a 4, které čekají na vášnivé raftaře. Toto je jedna z nejoblíbenějších atrakcí Baños. Je to ve skutečnosti méně riskantní, než si možná myslíte.

Rafting na Río Pastaza
Rafting na Río Pastaza

Wellness

Můžete můžete být unavení z několika dnů intenzivního cestování, nebo z dlouhé túry v Andách, kterou jste podnikli, nebo si jen chcete dopřát relax. Ať je to jakkoli, Baños má spoustu wellness hotelů a malých wellness center, připravených zbavit vás stresu. Můžete vybrat z pestré škály služeb za různé ceny.

Mirador de la Virgen de Ventanas

Věříme, že na túru je vždy vhodná doba. Cesta na vrchol tohoto kopce na jižním konci Baños vám zabere asi 30-40 minut. Nahoře je socha Panny Marie, která chrání město a vítá jeho návštěvníky, a jsou odtud krásné výhledy. Baños de Agua Santa odtud můžete naplno přehlédnout a ocenit toto město, které bylo vytvořeno uprostřed přírody.

Mirador de la Virgen de Ventanas
Mirador de la Virgen de Ventanas

Výlet na sopku Tungurahua

Tuto sopku můžete vidět z vyhlídky, ale více fascinující je, když půjdete přímo k ní. Se stále zasněženým vrcholem ukazuje sopka Tungurahua všem návštěvníkům v Baños v Ekvádoru svou výšku přes 5 000 metrů nad mořem. Má vulkanickou aktivitu v cyklech 80 let.
Můžete se zde vydat na prohlídku do sektoru Pondóa, který se nachází 2 480 metrů nad mořem. Odtud je to 4 hodinová túra, kterou by cestující měli podniknout ve společnosti průvodce. Prohlídky se nekonají, pokud je sopka aktivní.

Sopka Tungurahua v neaktivním stavu
Sopka Tungurahua v neaktivním stavu