Bartolomé (Bartholomew)

Bartolomé, také znýmý jako Bartholomew Island, byl pojmenován po siru Bartholomew James Sulivanovi, příteli Charlese Darwina, který sloužil na palubě HMS Beagle.

Je to malý pustý ostrůvek na východ od ostrova Santiago. Je spojený s výrazným místem celého souostroví: Pinnacle Rock. Návštěvníci Bartolomé mohou ostrov a Pinnacle Rock znát z filmového trháku z roku 2003 „Master and Commander“.

Bartolomé je jedním z nejnavštěvovanějších a nejfotografovanějších ostrovů Galapág.

Pozorovatelé ptactva by měli dávat pozor na galapážské tučňáky, volavky a jestřáby.

Nejnavštěvovanější místa

Výstup na vyhlídku na Bartolomé

Návštěvníci přistávají v malé zátoce naproti Pinnacle Rock. Pokračují ve stoupání po 600 m dlouhé stezce na 114 m vysoký vrchol. Výstup zahrnuje dřevěné schodiště postavené na ochranu ostrova před erozí.

Vrchol poskytuje nádherný výhled na Pinnacle Rock, proudy černé lávy v zálivu Sullivan a ostrovy Santiago a Daphne Major a Minor. Podél cesty jsou vidět různé sopečné útvary včetně lávových kuželů a proudů.

Výstup také dává návštěvníkovi jedinečný pohled na adaptaci druhů. Rostlina tequila, která vypadá jak chumáče šedivých vlasů, je ve skutečnosti tvořena z úzkých listů pokrytých hustými šedými chloupky, které pomáhají předcházet odpařování vlhkosti a odrážejí sluneční světlo.

Pinnacle Rock

Pinnacle Rock je sopečný kužel, který vznikl, když bylo magma vytlačeno z podvodní sopky; moře ochladilo žhavou lávu, která pak explodovala, aby se následně spojila a vytvořila tuto obrovskou skálu složenou z mnoha vrstev.

Návštěvníci přistávají na severní pláži sousedící s Pinnacle Rock. Mají možnost plavat a šnorchlovat s barevnými rybami, lachtany a tučňáky galapážskými v okolí Pinnacle Rock.

Krátká stezka vegetací zavede návštěvníka na jižní pláž, kde ale koupání není povoleno.