Výstup na Chimborazo

Výstup na Chimborazo s místní ekvádorskou CK

Výstup na Chimborazo (občas lze narazit i na český fonetický přepis Čimboraso), nejvyšší horu Ekvádoru, a nejvyšší horu na světě měřeno od středu země, je snem každého správného dobrodruha. My jsme v Ekvádoru doma. Pomůžeme vám rádi váš zájezd do Ekvádoru a výstup na Chimborazo včetně potřebné aklimatizace správně naplánovat, tak aby byly vaše šance na úspěch co největší. Řada našich klientů se s námi dostane až na samotný vrchol Chimboraza ve výšce 6 310 m.

Nejvyšší hora Ekvádoru v celé své kráse
Nejvyšší hora Ekvádoru v celé své kráse

Rozhodnutí o tom, ve kterém ročním období výstup na Chimborazo podniknout a jak jej zorganizovat, má vliv na vaše šance na dosažení nejvyššího vrcholu. Níže na těchto stránkách najdete více informací o doporučených termínech a přípravné aklimatizaci.

Rádi vám pomůžeme s využitím našich zkušeností vybrat tu nejlepší variantu pro výstup na Chimborazo. V případě vašeho zájmu přizpůsobíme celý program vašim časovým a finančním možnostem a požadavkům.

Praktické informace pro výstup na Chimborazo

Na co si dát pozor

Největším problémem pro lidi pokoušející se o výstup na Chimborazo je kromě fyzické náročnosti také nedostatek kyslíku ve vyšších polohách. To je opravdu jeden z klíčových faktorů, který rozhoduje o vašem úspěchu nebo neúspěchu. Pokud si dopřejete před výstupen na Chimborazo dobrou aklimatizaci na některém z menších vrcholů v ekvádorských Andách, budete mít výrazně vyšší šanci na úspěch při zdolávání vrcholu. V polohách nad 4 500 metrů nad mořem se každý krok stává náročným a jste v podstatě permanentně „zadýchaní“. Bolesti hlavy a žaludečné nevolnosti nejsou neobvyklé. Přinejhorším vás může postihnou i nějaká těžší forma výškové nemoci. V takové situaci je třeba si přiznat, že tento pokus nevyšel a výstup přerušit nebo zrušit. Vždy je lepší se na Chimborazo vrátit v lepší formě, než riskovat vážnější zdravotní problémy.

Ve snaze o co nejlepší aklimatizaci na Chimborazo doporučujeme minimálně čtyři aklimatizační předvýstupy. Celková cena zájezdu se tím pochopitelně zvýší, ale uvidíte další krásné hory v Ekvádoru a určitě nebudete litovat.

Pokud je váš čas a rozpočet na zájezd do Ekvádoru omezený, pak si teoreticky můžete zajistit aklimatizaci v jiných horách, například v Alpách, a po příjezdu do Ekvádoru jít „rychle na věc“.

Více se o problematice aklimatizace a horské nemoci můžete dovědět například v článku Aklimatizace při výstupu na Kilimandžáro, protože výška Kilimandžára a Chimboraza a problematika aklimatizace na obou horách je podobná.

Mylná je také představa, že v Ekvádoru na rovníku je všude teplo. Při výstupu se bude postupně ochlazovat a nad 5 000 metrů vám cestu spolehlivě znepříjemní ledový vítr a nízké mrazivé teploty. Proto je třeba mít i kvalitní zimní vybavení.

Kdy podniknout výstup na Chimborazo

Na Chimborazo se dá lézt po celý rok.

Někde se uvádí, že nejlepší lezecké měsíce jsou červen a červenec a prosinec až začátek ledna a že únor až květen je známý horším počasím, zejména v měsíci dubnu. Ovšem v posledních letech se klima i v Ekvádoru stává stále méně předvídatelné a staré pravdy přestávají platit. V měsících kdy má být hezky může být počasí nevhodné a naopak. Jeden týden vás hora bude zvát krásným počasím a hned ten další vás bude odmítat a zastrašovat. Proto podle místních průvodců téměř přestalo mít význam plánovat výstup podle měsíců. Prostě přijeďte a zkuste svoje štěstí.

Jak zorganizovat výstup na Chimborazo

Na rozdíl od jiných 6000+ vrcholů se dá výstup na Chimborazo zvládnout relativně rychle, protože pokus o vrchol začíná obvykle u refugia (chaty), kam se dá dostat autem a které se nachází přibližně v 5000 metrech. To znamená, že dosažení vrcholu z refugia trvá přibližně 7-8 hodin a ne několik dní jako u jiné hory podobné velikosti. Důrazně se ale doporučuje strávit čas ve vysokých nadmořských výškách před výstupem na Chimborazo, abyste se aklimatizovali. Úspěšnost výstupu na Chimborazo závisí na lezci, jeho nebo její úrovni aklimatizace a samozřejmě také na počasí během výstupu. To je jedinou divokou kartou, nad kterou nemáte žádnou kontrolu.

Výstup na Chimborazo je docela fyzicky náročný, ale není to složité technické lezení. Většina výstupu je strmý trek na ledovci po úbočí hory. Než se pustíte do této výzvy, doporučujeme potrénovat na menších horách (Carihuazo, Illinizas, Cayambe, Cotopaxi, …). Před samotným příjezdem na Chimborazo je pak vhodné si dopřát aspoň jeden den odpočinku, například v Baños de Agua Santa nebo u jezera Quilotoa.

Závěrečný výstup na vrchol začne vždy před půlnocí, tak abyste dosáhli vrcholu za svítání nebo krátce po něm a abyste se vrátili nazpět do základního tábora nejpozději v 10:00 ráno. K tomu jsou hned dva dobré důvody:

  1. Za prvé, nebezpečí pádu kamenů. Část trasy podél hradu, velké skalní stěny asi hodinu od základního tábora, se v té době stává nebezpečnou. Z této vysoké stěny vlivem slunečního svitu a oteplování během dne začne padat spousta malých i velkých kamenů. Průchod touto oblastí (El Corredor) později odpoledne je opravdu běh mezi padajícími kameny.
  2. Za druhé, mraky se budou nejčastěji valit brzy odpoledne, což znesnadní nalezení trasy. Protože na obou stranách normální trasy jsou velké oblasti trhlin, může být ztráta stopy velmi nebezpečná.
Výstup na Chimborazo - trasy
Trasy výstupů na Chimborazo

Průvodce pro výstup na Chimborazo

Výstup na Chimborazo nemůžete podniknou na vlastní pěst bez certifikovaného místního průvodce. Takový průvodce musí mít licenci vydanou správou národních parků v Ekvádoru.

Je obvyklé, že větší výpravy doprovází dva průvodci, jeden hlavní a jeden pomocný. To má několik výhod. Tou hlavní je, že v případě že část skupiny má potíže a nechce nebo nemůže pokračovat ve výstupu, není nutné aby kvůli nim výstup vzdali i ostatní.

S vynesením věcí do základního tábora, odkud se zahajuje výstup na vrchol, vám mohou pomoci místní nosiči. Domluvte se s vaším průvodcem na místě jestli a kolik jich budete potřebovat.

Ekvádorská cestovní kancelář

Z výše uvedeného vyplývá, že pro organizaci vašeho zájezdu do Ekvádoru zahrnujícího výstup na Chimborazo a také potřebné aklimatizační předvýstupy potřebujete v každém případě služby certifikovaného místního průvodce. Nemůžete vyrazit sami, ani nemůžete počítat s tím, že s vámi půjde pouze český průvodce bez místní licence. Gulliver Expeditions má hned několik licencovaných a zkušených místních průvodců, které má vyzkoušené a důvěřuje jim.

Pokud se při plánování vašeho zájezdu obrátíte přímo na místní ekvádorskou cestovní kancelář, získáte požadované služby za výhodných cenových podmínek. Výstup na Chimborazo není obecně levná záležitost a proto může být vaše potenciální úspora s námi ve výši 10-40% dost zajímavá. Za ušetřené peníze si pak můžete rozšířit váš zájezd do Ekvádoru o další aktivity, například výlet do Amazonie nebo na Galapágy, nebo nějaký jiný zajímavý výlet.

Výstup na Chimborazo – cena

Výstup na Chimborazo není pochopitelně vzhledem ke vzdálenosti Ekvádoru levnou záležitostí. Pokud si jej ale objednáte od místní cestovní kanceláře a zajistíte si sami mezinárodní letenky, můžete významně ušetřit a přitom získat úplně stejné služby. Navíc si budete moci sami zvolit takový termín výstupu, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Cena letenky do Ekvádoru

Nejdříve si musíte zakoupit letenky na některé z mezinárodních letišť v Ekvádoru – nejlépe Quito, případně Guayaquil.

Cenu ovlivní, kolik jste ochotni akceptovat přestupů (mít více přestupů je sice méně komfortní, ale snížená cena může být zajímavá) a také jak dlouho dopředu si letenku kupujete. Půl roku až rok dopředu bude s vysokou pravděpodobností cena letenky nižší než 1-2 měsíce před odletem. Ovšem žádné pravidlo neplatí stoprocentně, cenová politika leteckých společností se dá jen těžko předvídat a díky různým akcím nebo last minute slevám můžete někdy koupit výhodnou letenku i na poslední chvíli.

Typické orientační ceny letenek z Prahy:

  • 22 000 – 27 000 Kč – bez omezení přestupů
  • 25 000 – 30 000 Kč – s maximálně 2 rozumně dlouhými přestupy

Cena letenek bude záviset také na tom, odkud poletíte. Například při letech z Vídně nebo jiného letiště v zahraničí (Polsko, Německo) můžete oproti Praze někdy i několik tisíc za zpáteční letenku ušetřit.

Cena za výstup na Chimborazo

Základní rozhodnutí, které musíte udělat a které má současně velký vliv na cenu výstupu je, jakou si dopřejete aklimatizaci. Delší aklimatizaci zahrnující minimálně 3 menší výstupy a jeden den odpočinku lze rozhodně doporučit. Za každý aklimatizační předvýstup se ale také pochopitelně platí.

Připravili jsme pro vás různé varianty doporučených aklimatizačních programů. Pokud si z nich nevyberete a máte jinou představu, není to problém. Itinerář rádi sestavíme podle vašich individuálních potřeb.

Cena samotného dvoudenního výstupu na Chimborazo se pohybuje od 9 500 CZK.

Typická cena programu se třemi až čtyřmi aklimatizačními předvýstupy (bez výstupu na Cotopaxi), jedním dnem odpočinku a závěrečným dvoudenním výstupem na Chimborazo je:

  • od 25 000 CZK pro dvoučlenné skupiny,
  • pro vícečlenné skupiny je cena za osobu nižší.

Typická cena programu se třemi až čtyřmi aklimatizačními předvýstupy (včetně výstupu na Cotopaxi), celkem dvěma dny odpočinku a závěrečným dvoudenním výstupem na Chimborazo je:

  • od 30 000 CZK pro dvoučlenné skupiny,
  • pro vícečlenné skupiny je cena za osobu nižší.

Podrobné informace o vulkánu Chimborazo

Chimborazo se nachází v oblasti Cordillera Occidental v Andách.

Vzdálenost Chimboraza od hlavního města Quito
Vzdálenost Chimboraza od hlavního města Quito

S výškou 6 310 metrů je nejvyšším vrcholem Ekvádoru. Je to už dlouho neaktivní sopka s mnoha krátery. Od asi 4 700 metrů je hora pokryta věčným sněhem.

Výška Chimboraza

Chimborazo, dlouho považované za nejvyšší horu planety, bylo sesazeno z trůnu himálajskými a peruánskými vrcholy. Nicméně s ohledem na geometrii Země je tento vrchol známý jako nejvzdálenější bod od jejího středu. Tato hora je nejvyšším bodem Ekvádoru. Má pět vrcholů, z nichž nejvyšší se nachází ve výšce 6 310 metrů.

Grafické vysvětlení proč je Chimborazo nejvzdálenějším bodem od středu Země
Grafické vysvětlení proč je Chimborazo nejvzdálenějším bodem od středu Země

Existuje určitá debata o skutečné výšce hory. Tradiční zdroje uvádějí vrchol ve výšce 6 310 metrů. Ovšem v roce 1993 členové School of Military Survey v Newbury ve Spojeném království změřili Chimborazovu nadmořskou výšku pomocí GPS a získali výšku 6 268 m. Pochopitelně se brzy našli vědci, co toto měření zpochybnili a proto stále ještě není všeobecně přijímané.

Historie výstupů

1802 – Francouzský horolezec Aime Bonpland a německý horolezec Alexander von Humbolt dosáhli výšky 5 878 metrů, než je zastavila „nepřekonatelná rozsedlina“.

1880 – První výstup na horu Italem J. A. Carrelem a britským horolezcem E. Whymperem přes South West Ridge.

1968-Americko-německý tým zdolal technicky náročný North Ridge přes ledovec Abraspungo.

1980 – Na oslavu 100. výročí prvovýstupu byla pod South West Ridge poblíž úpatí ledovce Thielmann otevřena velká chata. Tato chata jménem Refugio Whymper až donedávna využívána mnoha výstupovými skupinami jako „základní tábor“.

Původ názvu

Existuje několik teorií o původu jména Chimborazo (vyslovuj čimboraso). V mnoha dialektech Quichua (Quechua), „chimba“ znamená „na druhé straně řeky“ nebo „na opačném břehu.“ „Razu“ znamená „led“ nebo „sníh“. Místní mluvčí quichua tedy říkají, že Chimborazo je hispanizovaná výslovnost „chimbarazu“, což znamená „sníh na druhé straně.“

V místním domorodém mysticismu Chimborazo představuje Taitu (otce), zatímco sousední Tungurahua je vnímána jako Mama (máma) a Pichincha jako Guagua (dítě), tedy Taita Chimborazo, Mama Tungurahua a Guagua Pichincha.

Chimborazo už jsem zdolal, co dál?

Výstup na Cotopaxi

Když už jste v Ekvádoru, neměla by vaší pozornosti uniknout sopka Cotopaxi. Je po Chimborazu druhá nejvyšší a podle mnohých nejkrásnější. Oba dva výstupy se dají spojit do jednoho programu. V takovém případě je třeba si vždy naplánovat nejdříve Cotopaxi a poté Chimborazo. Výstup na Cotopaxi totiž kromě samotného zážitku z něj poslouží také jako skvělá aklimatizace na Chimborazo.

Výstup na Kilimandžáro

Máte za sebou úspěšně zdolaný vrchol Chimboraza a přemýšlíte co dál? Co takhle Afrika a její ikonické Kilimandžáro? Pokud vás to zajímá, můžete se podívat na české stránky tanzanské cestovní kanceláře Serengeti Joy Tours. Ta vám může zajistit výstup na Kilimandžáro za výhodných cenových podmínek.

Africká koruna

Kilimandžáro je nejvyšší horou Afriky. Co takhle si zkompletovat sbírku a vylézt i na tu druhou a třetí? 

Pokud byste měli zájem o výstup na Mount Kenya, druhou nejvyšší horu Afriky, můžete se podívat na podrobné informace na českých stránkách keňské cestovní kanceláře Tazama Africa Holidays.

A pokud netoužíte po velkém množství lidí, kteří se vydali na slavné Kili, ale spíše po samotě a souznění s krásnou přírodou, pak se určitě vydejte do pohoří Rwenzori v Ugandě. Hezkou reportáž z výstupu s názvem Měsíční hory a spoustu dalších informací najdete na českých stránkách ugandské cestovní kanceláře Mamaland Safaris.

FAQ – často kladené otázky

Jak dlouho trvá výstup na Chimborazo?

Délka samotného výstupu na Chimborazo je 2 dny s jednou nocí strávenou na hoře. Ovšem, pokud se chcete vyhnout zdravotním obtížím způsobeným vysokou nadmořskou výškou a zvýšit svoje šance na úspěch, je nutné, abyste se předtím aklimatizovali. Vhodné jsou 3-4 aklimatizační předvýstupy a také jeden den odpočinku. Celý program v takovém případě zabere 6-7 dní.

Můžete se podívat na doporučené aklimatizační programy nebo si sestavit svůj vlastní.

Kolik stojí výstup na Chimborazo?

Cena výstupu zavisí na tom, jakou zvolíte předtím aklimatizaci. Počítejte orientačně od 25 000 Kč za osobu. Více v kapitole Cena za výstup na Chimborazo.

Jak náročný je výstup na Chimborazo?

Vlastní výstup na Chimborazo zabere minimálně 7-8 hodin je docela fyzicky náročný. Síly vám musí zbýt také na sestup. Určitě doporučujeme před příjezdem do Ekvádoru zapracovat na vylepšení fyzické kondice, protože náročnost výstupu není radno podcenit. Stejně tak není možné podcenit aklimatizaci. Více v kapitole Jak zorganizovat výstup na Chimborazo.

Kdy vyrazit na výstup na Chimborazo?

Na Chimborazo se dá vyrazit v průběhu celého roku. Více v kapitole Kdy podniknout výstup na Chimborazo.

Jaké potřebuji vybavení pro výstup na Chimborazo?

Pro výstup na Chimborazo potřebujete kvalitní trekovou výbavu do hor včetně oblečení do nízkých teplot. Pracujeme na článku s podrobným doporučením, co si vzít s sebou. Než bude hotový, můžete se podívat na článek Potřebné vybavení pro výstup na Kilimandžáro, protože výšky obou hor a potřebné vybavení se příliš neliší.

Speciální vybavení pro pohyb na ledovci jako jsou lana, mačky a cepíny si s sebou nemusíte vozit, ty vám zapůjčíme. Máme vlastní půjčovnu, takže u nás bez poplatku 🙂

Další otázky?

Napadla vás nějaká jiná otázka, na kterou jste zde nanašli odpověď? Napište nám, rádi odpovíme.