Chimborazo, Cotopaxi, Andy

Ekvádor je jedinečná země. Má všechny klimatické pásy, oceán, rovník a také to nejdůležitější – spoustu sopek s bílými sněhovými vrcholky!

Nikde na světě nejsou hory tak dostupné. Na většinu vrcholů nad pět i šest tisíc metrů se autem dostanete až do cca 4 000-4 500 metrů nad mořem, pěšky dojdete ten samý den k horské chatě a už jste na začátku výstupu do šesti tisíc metrů, který můžete podniknout následující noc a den.

Ve skutečnosti je to ale malinko složitější, protože nesmíte zapomenout na vhodnou aklimatizaci, před tím než se pokusíte o výstup na ty nejvyšší vulkány (Chimborazo, Cotopaxi, Cayambe).

Chimborazo (6 310 m)

Chimborazo je nejvyšší vrchol Ekvádoru a díky své poloze na rovníkovém pásu také nejvzdálenější bod od středu Země! Před několika staletími byl považován za nejvyšší vrchol planety.

Tato prastará a vyhaslá sopka s výškou 6 310 m se nachází 150 km jihozápadně od Quita. Je to mohutná hora, o které vulkanologové tvrdí, že se skládá ze zbytků dvou sopek.

Na výstup na Chimborazo je třeba si naplánovat celkem dva dny a k tomu řádnou předchozí aklimatizaci. Doporučujeme aspoň 3-4 dny v postupně se zvyšujících výškách od 3 000 m do 5 500 m. První den výstupu na Chimborazo den přijedete k hoře, vyjdete do útulny (refugio) ve výšce 5 000 m a tam si večer pár hodin odpočinete. Před závěrečným nočním výstupem vám v krátkém kurzu vysvětlí, jak používat mačky, cepíny a lana. Vlastní noční výstup by měl začít už před půlnocí, abyste se včas dostali na vrchol.

Výstup na Chimborazo je obtížnější než na další oblíbenou ekvádorskou horu Cotopaxi (kategorie PD+, 2A-2B). Vzhledem ke své výšce a dlouhému stoupání 10-12 hodin vyžaduje dobrou fyzickou kondici a také nebát se přechodu několika úseků na ledovci strmém až 40 stupňů.

Výstup na Chimborazo může být vaším skvělým prvním lezeckým zážitkem nad 6 000 m.

Nejvyšší vrchol na Zemi měřeno od středu zeměkoule

Pro zajímavost, geofyzikální institut Ekvádoru považuje Chimborazo za potenciálně aktivní sopku i když jeho poslední erupce je datována přibližně před 1500 lety.

Cotopaxi (5 897 m)

Cotopaxi je jedním z nejhezčích a nejoblíbenějších vulkánů Ekvádoru se zasněženým kráterem na vrcholu. Je to dokonale symetrický kužel, pokrytý silnou sněhovou a ledovou přikrývkou. Impozantně se tyčí z plošiny pásu paramo (vegetační pás mezi lesy a ledovci, často pastviny).

Symetrický kužel vulkánu Cotopaxi
Symetrický kužel vulkánu Cotopaxi

Přes vysokou nadmořskou výšku (5 897 m) není výstupová trasa na Cotopaxi příliš náročná (kategorie PD, cca 2A). Nabízí krásné zážitky jak pro začátečníky v lezení, tak pro zkušené horolezce.

Na výstup na Cotopaxi je třeba si naplánovat celkem dva dny a k tomu řádnou předchozí aklimatizaci. Doporučujeme aspoň tři dny v postupně se zvyšujících výškách od 3 000 m do 5 000 m. První den výstupu na Cotopaxi den přijedete k hoře, vyjdete do útulny (refugio) José Ribas ve výšce 4 800 m a tam si večer pár hodin odpočinete.

Závěrečný noční výstup není příliš technický a nevyžaduje horolezecké zkušenosti. Před vlastním výstupem vám v krátkém kurzu vysvětlí, jak používat mačky, cepíny a lana. Výstup začáná kolem půlnoci a trvá v závislosti na vaší kondici a zkušenostech 5-7 hodin. Na vrchol dorazíte za svítání a sestup pak trvá kolem 2 hodin.

Alternativně si z výletu na Cotopaxi můžete udělat jednodenní záležitost s výstupem do útulny José Ribas. Tam si můžete dát malé občerstení a vrátit se ve stejný den. Skvělé pro spěchající nebo méně zdatné, ale neméně zapálené horaly. Zvládnout by to měly i větší děti.

Statisticky je na tom Cotopaxi také nejlépe v počtu dní jasného počasí ze všech sopek v Ekvádoru a proto z ní můžete často zažít krásné výhledy po okolí.

Kvůli tomuto to všichni děláme
Kvůli tomuto to všichni děláme

Je to nejvyšší aktivní sopka v zemi takže se čas od času stane, že je pro turisty zavřená z důvodu zvýšené vulkanické aktivity.

Cayambe (5 790 m)

Cayambe je jeden ze skrytých pokladů Ekvádoru. Je to třetí nejvyšší sopka v Ekvádoru, ale je výrazně méně navštěvovaná než první dvě (Chimborazo a Cotopaxi).

Nachází se poblíž městečka Mitad del Mundo, v ekologické rezervaci Cayambe-Coca, 70 km severovýchodně od Quita, hlavního města Ekvádoru.

Na výstup na vrchol Cayambe ve výšce 5 790 metrů je třeba si naplánovat celkem dva dny. První den přijedete k hoře, vyjdete do základního tábora, kde si večer odpočinete. Závěrečný noční výstup je technický a vyžaduje znalosti a zkušenosti s lezením na ledovci. Trvá v závislosti na vaší kondici a zkušenostech 5-7 hodin, sestup pak kolem 2 hodin.

Námaha spojená s výstupem na obrovský ledovec však bude stát za to! S východem slunce si na vrcholu vychutnáte krásné výhledy na krajinu hor severně od Quita a okolní města a laguny jako Lago San Pablo a Laguna Cuicocha.

Cesty na vrchol Cayambe jsou sice méně navštěvované, ale stejně krásné jako u jeho „velkých bratrů“. A nebudou vám tam chodit lidi 🙂

Výhledy na sopku Cayambe se zasněženým vrcholem v pozadí
Výhledy na sopku Cayambe se zasněženým vrcholem v pozadí

Antisana (5 755 m)

Antisana je impozantní a krásná sopka, 4. nejvyšší v Ekvádoru. Nachází se v ekologické rezervaci Antisana podél západního okraje Cordillera Real, 50 km jihovýchodně od Quita. Sopka má 4 vrcholy a unikátní ledové útvary, takže je jednou z nejzajímavějších v Andských horách.

Na výstup na nejvyšší vrchol Antisana ve výšce 5 755 m je třeba si naplánovat celkem dva dny. První den přijedete k hoře, vyjdete do základního tábora, kde si večer odpočinete. Závěrečný noční výstup je technický a vyžaduje znalosti a zkušenosti s horolezectvím. Trvá 6-8 hodin, sestup pak kolem 3 hodin.

Krajina při východu slunce je neuvěřitelná s odrazem sopky v okolních lagunách uvnitř rezervace. Při troše štěstí na počasí se vám naskytnou i výhledy na další okolní sopky jako je Cotopaxi, Illinizas nebo Chimborazo.

Vzhledem ke své technické náročnosti nebývá výstup na Antisana obvyklou součástí aklimatizačních programů na tři nejvyšší sopky v Ekvádoru (Chimborazo, Cotopaxi a Cayambe). Je unikátním zážitkem sám o sobě. Pokud se pro něj rozhodnete, musíte být předem aklimatizovaní.

Vrcholy sopky Antisana
Vrcholy sopky Antisana

Illinizas (5 250 m, 5 126 m)

Sopka Illiniza je vizuálně jednou z nejunikátnějších sopek v Ekvádoru, protože má dva vrcholy, které jí dodávají výrazný a nepřehlédnutelný vzhled. Datum poslední erupce sopky není známo, ale pravděpodobně ta způsobila rozdělení vrcholu na dvě části.

Illiniza Sur (jih, 5 250 m) je šestou nejvyšší horou v zemi, zatímco Illiniza Norte (sever, 5 126 m) je osmou nejvyšší v Ekvádoru.

Dvojité vrcholy Illinizas patří také mezi relativně náročnější výstupy v Ekvádoru. Nejčastěji se o ně pokoušejí zkušenější horalé, kteří se zde aklimatizují, než se pokusí zdolat ty nejvyšší vrcholy v Ekvádoru, jako je Chimborazo, Cotopaxi, nebo Cayambe.

Jižní vrchol má ledovec a díky tomu je ve srovnání se severním techničtější. Pokud se chcete dostat až na nejvyšší jižní vrchol, potřebujete na to dva dny a také musíte být předem aklimatizovaní, optimálně také aspoň dva dny. Záverečný výstup začíná v noci z horské útulny (refugio) Nuevos Horizontes v sedle mezi oběma vrcholy ve výšce 4 670 m.

Na výstup na severní vrchol stačí teoreticky jeden den. Vzhledem k převýšení nabízí fyzicky náročnou, ale netechnickou túru v krásném prostředí vhodnot i pro horaly bez horolezeckých zkušeností. Výstup trvá cca 6 hodin. Na takovou výšku musíte být předem připraveni. Proto doporučujeme aklimatizovat se alespoň dva dny ve výškách 3 000 m – 4 000 m.

Oba vrcholy nabízí skvělé příležitosti k pozorování okolních sopečných kráterů, okolní krajiny paramo (vegetační pás mezi lesy a ledovci, často pastviny) a celé Avenue of Volcanoes.

Útulna (refugio) Nuevos Horizontes je sama o sobě oblíbeným cílem méně náročných túr do hor a součástí aklimatizačních programů pro následné výstupy nad 5 000 m.

Ve stejné rezervaci se nedaleko nachází také oblíbená sopka a jezero Quilotoa.

Na blogu si můžete přečíst článek o výstupu na sopku Illiniza.

Dva vrcholy vulkánu Illiniza
Dva vrcholy vulkánu Illiniza

Carihuairazo (5 018 m)

Pokud si netroufáte na lezení na Chimborazo, Cotopaxi nebo Cayambe, protože nemáte dobrou kondici nebo dostatek zkušeností na tak vysoké vulkány, výstup na Carihuirazo je dobrou alternativou. Je to jedna z nejvyšších sopek v Ekvádoru s 5 018 metry, ale díky reliéfu je mnohem snazší ji vylézt.

Nachází se nedaleko Chimboraza proto se mu také předzdívá „mladší bratr“ Chimboraza.

Na jeho vrcholu se nacházejí 3 samostatné vrcholy, z nichž ten nejvyšší určuje nadmořskou výšku sopky 5 018 metrů a další dva menší, vrchol „Mocha“ s 4 960 metry a vrchol „Josefinos“ s 4 900 metry.

Tři vrcholy vulkánu Carihuairazo
Tři vrcholy vulkánu Carihuairazo

El Corazón (4 791 m)

Sopka El Corazón se nachází asi 40 km jihozápadně od Quita v ekologické rezervaci Illinizas.

Výstup je s vyjímkou krátkého závěrečného úseku poměrně nenáročný, nevyžaduje horolezecké dovednosti nebo zkušenosti. Vede převážně vegetací paramo (pastviny). Je ideální tůrou pro aklimatizaci nebo pro lidi, kteří si chtějí jen užít krásné okolí sopky Cotopaxi se střídajícími se sopkami a údolími.

Na severovýchodních svazích sopky Corazón byly objeveny ruiny z doby před dobytím Ekvádoru Španěly, ale jsou velmi zarostlé a musí být ještě více prozkoumány.

Túra na vrchol ve výšce 4 791 m trvá cca 3-5 hodin. Na tento druh nadmořské výšky musíte být připraveni. Doporučujeme aklimatizovat se předem alespoň 1-2 dny ve výšce 3 000 – 4 000 m.

Výstup na Corazón je oblíbenou součástí aklimatizačních programů, které vás připraví na výstup na nejvyšší sopky, jako jsou Chimborazo, Cotopaxi a Cayambe.

Vrcholek sopky Corazón
Vrcholek sopky Corazón

Rucu Pichincha (4 784 m)

Rucu Pichincha je sopka, která se nachází kousek od Quita. Chcete-li se dostat na začátek turistické stezky, můžete použít lanovku TeleferiQo až do výšky 3 945 metrů a odtud vyrazit na túru na vrchol.

Lanovka z Quita na Rucu Pichincha
Lanovka z Quita na Rucu Pichincha

Túra na vrchol Rucu Pichincha je asi 10 km dlouhá a zabere 3-4 hodiny. Stezka není moc dobře značená, ale s naším průvodcem nebudete mít problém.

Ze začátku se jedná o pohodlnou vyšlapanou pěšinu s mírnám stoupáním. Asi po hodině se vyšlapaná stezka mění a stává se z ní spíše kamenité úzké stoupání.

Počáteční úsek stezky na Rucu Pichincha s vrcholem v pozadí
Počáteční úsek stezky na Rucu Pichincha s vrcholem v pozadí

Na závěr vás čeká strmý svah vulkanického písku vedoucí až k rozeklanému vrcholu. Je to poslední hodina výstupu, a je nejtěžší. Můžete se buď pokusit proklouznout nejkratší cestou pískem, nebo se vydat na krajní pravou stranu pro delší stoupání po udusanější zemi.

Jakmile se dostanete přes písek, vrchol je už jen 15-20 minut daleko, ale budete muset občas použít i chyty pro ruce. Vrchol vás vynese nad mraky a nabízí výhledy do všech stran.

Vzhledem k blízkosti Quita je Rucu Pichincha oblíbeným cílem pro víkendové výlety obyvatel hlavního ekvádorského města.

Z Rucu Pichincha je krásný výhled na Quito
Z Rucu Pichincha je krásný výhled na Quito

Rumiñahui (4 712 m)

Rumiñahui je dlouho vyhaslá sopka nacházející se v národním parku Cotopaxi jižně od Quita. Její tři vrcholy se nazývají Rumiñahui North (4 712 m), Rumiñahui Central (4 631 m) a Rumiñahui South (4 696 m).

Výstup na Rumiñahui je vynikající aklimatizační aktivitou s krásnými výhledy z vrcholu na hory El Corazón, Illinizas, Sincholagua a majestátní Cotopaxi.

Výstup zabere cca 4-5 hodin pro dosažení vrcholu ve výšce 4 712 m. Na tento druh nadmořské výšky musíte být připraveni, proto doporučujeme aklimatizovat se předem alespoň 1-2 dny ve výšce 3 000 – 4 000 m.

Tři vrcholy sopky Rumiñahui
Tři vrcholy sopky Rumiñahui

Imbabura (4 609 m)

Imbabura je neaktivní stratovulkán v severním Ekvádoru nedaleko městečka Otavalo. Přestože již asi 7 500 let nevybuchl, nepředpokládá se, že by již zcela vyhasl.

Imbabura je občas pokryta sněhem ale nemá žádné stálé ledovce.

Na Imbaburu se nejčastěji vystupuje z městečka La Esperanza nebo z místa, kde silnice končí asi 4 km nad ním ve vesnici Chirihuasi. Z Chirihuasi je převýšení přibližně 1 600 metrů.

Díky mírným svahům je tato hora ideálním a populárním aklimatizačním výstupem pro ty, kteří plánují zdolávat vyšší vrcholy v Ekvádoru, předevšín nedaleké Cayambe. I když neplánujete další výstupy, je Imbabura skvělým samostatným trekem. Předtím je ale vhodné strávit alespoň jeden den ve výšce kolem 3 000 m, což může být v Quitu a jeho okolí.

Výstup vás zavede přes vysoké trávy do skalnatých výběžků, po kterých následuje překvapivě bujná vegetace vysoko na hoře. Cesta poté vede po hřebeni na falešný severní vrchol a až pak se stoupá kolem kráteru na skutečný vrchol.

Sopka Imbabura

Pasochoa (4 199 m)

Pasochoa je hezká, 4 199 metrů vysoká sopka, nacházející se poblíž Quita. Uvnitř vyhaslého sopečného kráteru se nachází vlhký oblačný les. Najdete zde přes sto druhů ptáků a padesát druhů původních andských stromů.

Tato krásná oblast unikla lidské kultivaci. Uvnitř kráteru tak můžete uvidět poslední zbytky primárního andského lesa v původním stavu. Tento původní les, včetně obrovské rozmanitosti květin, kdysi pokrývaly celou kotlinu Quito.

Sopka Pasochoa
Sopka Pasochoa

Výstup na Pasochoa trvá cca 3-5 hodin a je poměrně snadný. Prochází pastvinami paramo a oblačnými lesy. Během túry budete mít příležitost vidět andskou divokou zvěř, včetně býků, koní, různých ptáků. Sopka Pasochoa je jedním z nejlepších míst v Ekvádoru k vidění slavného andského kondora.

Pasochoa také nabízí ze svého vrcholu za příznivého počasí krásné výhledy na Cotopaxi a okolní sopky.

Výstup na Pasochoa je perfektní první túra pro ty, kteří po příjezdu začínají s aklimatizačním programem na vyšší nadmořské výšky. Předtím je ale vhodné strávit alespoň jeden den ve výšce kolem 3 000 m, což může být v Quitu a jeho okolí.

Další aktivity

Před výstupem na Cotopaxi a/nebo Chimborazo je nutné vylézt na několik menších vrcholů, abyste se aklimatizovali. Optimálně aspoň 3-4 přípravné výstupy. Tyto přípravné výstupy mohou být také skvělým zážitkem z hor a krásné přírody.

Oblíbený aklimatizační trek na vulkán Pichincha
Oblíbený aklimatizační trek na vulkán Rucu Pichincha

Ve dnech odpočinku mezi výstupy a/nebo po nich můžete navštívit nespočet dalších atrakcí: památník rovníku u Quita, jezero Quilotoa, termální lázně ve městech Baños de Agua Santa a Papayacta, amazonský prales, tradiční trhy řemesel v Otavalo. A po programu můžete odletět na Galapágy, abyste viděli jedinečnou místní flóru a faunu a nebo si můžete odpočinout na plážích Tichého oceánu.