Santa Cruz (Indefatigable)

Santa Cruz, také známý jako Indefatigable Island, je jedním z nejpopulárnějších ostrovů pro turisty, nabízející zároveň přírodní a lidské zajímavosti.

Sopečná činnost již dávno ustala na Santa Cruz, druhém největším z Galapágských ostrovů, který se nachází v centru souostroví. Jméno Santa Cruz je španělsky „Svatý kříž“, ale jeho anglický název – Infatigable – byl zvolen podle britské lodi HMS Infatigable.

Santa Cruz má dlouhou historii lidského osídlení a zemědělství a kvůli tomu byla jeho krajina trvale změněna. Rozvoj osídlení začal ve 20. století, kdy se osadníci ze Spojených států a Evropy přestěhovali do oblasti v období mezi první a druhou světovou válkou. Přitahovala je rozmanitost geologie, divoké zvěře a vegetace. Malá města Bellavista a Santa Rosa byla založena ve vlhkých vysočinách, kde farmáři chovali dobytek a pěstovali plodiny, jako je avokádo, káva, cukrová třtina, banány, pomeranče a citrony.

Dnes je Santa Cruz je hlavním turistickým uzlem pro všechny návštěvníky Galapág, vzhledem k blízkosti hlavního letiště na Baltře na sever od něj. Je to jediný ostrov na Galapágách, kde mohou turisté snadno prozkoumat vnitrozemí a vyšší nadmořské výšky.

Santa Cruz má nejdelší silnici na Galapágách, která vede ze severu na jih a přepravuje lidi z letištního trajektu u kanálu Itabaca na severním pobřeží přes centrální vysočinu a přes několik menších měst dolů do Puerto Ayora, největšího města ostrova ležící na jižním pobřeží ostrova v zátoce Academy.

Nejnavštěvovanější místa

Puerto Ayora

Puerto Ayora se nachází v Academy Bay na jižním pobřeží Santa Cruz a je přístavním městem, s plachetnicemi v zálivu, mořskými ptáky ve vzduchu a mořskými leguány na pobřeží. Je hlavním turistickým centrem v souostroví.

Puerto Ayora, známé svými malebnými hotely s kreativní architekturou a malými restauracemi s lahodnými plody moře, je výchozím bodem pro většinu zájezdů a nabízí nejvíce služeb na Galapágách, včetně nemocnice, bank, pošty a kanceláře letecké společnosti LATAM.

Nabízí také nejvíce možností pro turisty, kteří dávají přednost spaní na ostrovech. K dispozici je celá řada jednodenních výletů, které návštěvníkům umožňují navrhnout si vlastní zážitek z Galapág. Jednodenní výlety na řadu ostrovů, jízda na kajaku, výlety po vysočině, pěší turistika, potápěčské výlety, jízda na horském kole a jízda na koni jsou jen některé z aktivit, které si mohou návštěvníci v Puerto Ayora zařídit. Je také domovem ústředí národního parku Galapágy a výzkumné stanice Charlese Darwina.

Charles Darwin Research Station

Deset minut chůze od centra města Puerto Ayora je Charles Darwin Research Station, výzkumná stanice zasvěcená studiu a ochraně Galapážských ostrovů. Návštěva výzkumné stanice Charlese Darwina je součástí mnoha plaveb po Galapágách. Návštěvnické centrum obsahuje exponáty zabývající se klimatem a geografií a poskytuje vhled do vývoje flóry a fauny i aktuálních ochranářských programů.

Darwinova stanice provádí výzkum a poskytuje technickou pomoc dalším výzkumným pracovníkům a vládním agenturám, zejména Národnímu parku Galapágy. Výsledky výzkumu jsou publikovány ve vědeckých časopisech, zprávách a také součástí výkladových expozic pro návštěvníky. Darwinova stanice také poskytuje environmentální vzdělávání komunitám a školám na Galapágách.

Fausto Llerena Tortoise Center

Středisko pro želvy Fausto Llerena je dlouhodobý program řízený společně Ředitelstvím národního parku Galapágy a Nadací Charlese Darwina, který začal v roce 1965 s cílem zachránit populaci obří želvy na Pinzónu. Rychle byl rozšířen o další populace, zejména o ostrov Española, kde zůstalo pouze 14 jedinců. Od roku 2008 bylo více než 4 000 mladých želv z osmi různých populací repatriováno na ostrov jejich původu. V Centru želv mohou návštěvníci pozorovat různé želvy, včetně mláďat a dospělých jedinců.

Bellavista

Vesnice Bellavista se nachází 7 km ve vnitrozemí od Puerto Ayora. Je to druhé největší lidské centrum na ostrově. Kdysi farmářské centrum je nyní také centrem bytového rozvoje s rezidenčními nemovitostmi pro mnoho lidí, kteří pracují v Puerto Ayora. Město je výchozím bodem pro túry nebo projížďky na koni do Media Luna a Cerro Crocker na vrcholu ostrova.

Různé farmy v okolí Bellavista a Santa Rosa mají restaurace a některé nabízejí návštěvníkům jít do podzemí do lávových tunelů. Tyto útvary nabízejí fascinující pohled do sopečného „břicha“ ostrova. Lávové tunely se vytvořily, když povrchová láva chladla a ztuhla, zatímco podzemní žhavá láva pokračovala v toku až nakonec zanechala prázdnou jeskyni. Některé z těchto tajemných tunelů lze prozkoumat. Přístup k většině lávových tunelů je na soukromém pozemku, kde je účtován malý poplatek.

Tortuga Bay

Tortuga Bay je krásná pláž, která je domovem pro mnoho druhů mořských želv a také nabízí vynikající možnosti šnorchlování a surfování.

Stezka do Tortuga Bay začíná na hlavní ulici v Puerto Ayora a trvá asi hodinu. Stezka prochází suchou zónou a podél cesty lze spatřit mnoho suchozemských ptáků.

Na břehu jsou dvě pláže. Bližší dlouhá pláž otevřená do oceánu (Playa Brava) má silné spodní proudy a měli by tam vstoupit pouze silní plavci. Druhá vzdálenější pláž (Playa Mansa) je vícena severu v Tortuga Bay. Tam je voda klidná. Playa Mansa nabízí také půjčovnu kajaků.

Za vstup na pláže se nic neplatí ale před vstupem se budete muset přihlásit na stanici rangerů.

Highlands

Při cestě z Puerto Ayora na jihu Santa Cruz na centrální vysočinu (Highlands) jsou návštěvníci překvapeni rozmanitostí života a geologie ostrova. Cesta začíná na pobřeží a pokračuje na sever po silnici do Baltry a stoupá zemědělskou zónou do mlžných lesů vysočiny se spoustou ptáků.

El Chato Tortoise Reserve

Santa Cruz také nabízí skvělé možnosti pro pozorování divokých želv, jak se toulají po pastvinách v zemědělské zóně, nebo v rezervaci želv El Chato (El Chato Tortoise Reserve), která je dostupná ze Santa Rosy nebo Salasaca.

Několik farem v oblasti nabízí jídlo a umožňuje návštěvníkům vstoupit na jejich pozemky při pozorování želv.

Rybník v El Chato je obklopen lesem porostlým lišejníky, kde lze spatřit sovy ušaté, Darwinovy pěnkavy, pěnice a chřástaly. Je možnost také zaslechnout zvuky těžkých kroků a pomalu drcených keřů, jak si želvy razí cestu křovím.

Rancho Primicias

Jedním z nejlepších míst v regionu na pozorování želv je Rancho Primicias. Tato soukromá zvířecí rezervace se nachází na ostrově Santa Cruz zhruba 13 mil od Puerto Ayora a je plná obřích želv.

Místo obsahuje prázdné želví krunýře, do kterých lze lézt.

Zdarma můžete také navštívit lávové tunely vzniklé z ochlazené ztvrdlé lávy, kterými lze projít.

Na místě je i restaurace, toalety a prodejna suvenýrů.

I když najdete nejoblíbenější ostrovní rezervaci želv El Chato hned vedle, řada cestovatelů dává přednost Rancho Primicias, jako důvody uvádí méně lidí a dostatek dobrých fotografických příležitostí.