Dovolená v Peru

Peru je země plná tajemství a neuvěřitelných míst k návštěvě. Když začnete plánovat svou cestu do Peru, je snadné se ztratit v množství různých nabízených destinací a tak jsme pro vás v Gulliver Expeditions připravili na základě našich zkušeností seznam 10 nejlepších míst, která podle nás stojí za to v Peru navštívit.

Peru toho může nabídnout mnohem více než jen tuto desítku, ale protože váš čas je pravděpodobně omezený, je tento seznam dobrým začátkem pro vaše plánování.

Nejlepší destinace pro vaši dovolenou v Peru

Machu Picchu

Machu Picchu je díky své mimořádné popularitě nejčastějším cílem našich zájezdů, nelze začít ničím jiným.

Toto starobylé incké město, které je zdaleka nejoblíbenějším cílem všech turistů v Peru, se skrývá hluboko v Andách nedaleko města Cusco. Toto „ztracené město“ je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a patří mezi 7 novodobých divů světa. Inkové, kteří postavili Machu Picchu, měli největší předkolumbovskou říši v Latinské Americe! Město bylo postaveno kolem roku 1450 a inteligentně uspořádáno tak, aby zahrnovalo zemědělské terasy s jejich zavlažovacím systémem, chrámy, věže a tunely.

Na Machu Picchu se můžete dostat několika způsoby. Mezi nejoblíbenější možnosti patří například:

Klasická incká stezka

Jedná se o nejlepší jihoamerický trek. Tento čtyřdenní pěší výlet po Peru vás provede po dlážděných inckých stezkách, krásnou krajinou a zajímavými inckými památkami. Stezka je otevřená po celý rok s výjimkou února. V tomto měsíci se provádí údržba, která umožňuje obnovu stezky, aby zůstala bezpečná a krásná. Klasická incká stezka by měla být na seznamu každého vášnivého turisty.

Incká džungle

Tento čtyřdenní trek je ideální pro dobrodružné cestovatele. Budete střídat pěší túry s extrémními aktivitami, jako je například ziplining (skluzavky na zavěšeném laně) v kaňonech Santa Teresa, rafting na divoké vodě a sjezd na horském kole. Tento zážitek vám ukáže to nejlepší z pohoří And a džungle z různých perspektiv a na závěr dorazíte do a Machu Picchu.

Vlakem

Pro všechny, kteří plánují cestu do Peru a raději by se vyhnuli pěší turistice, existují dvoudenní nebo jednodenní vlaky, které vás dopraví na úpatí hory, kde se nachází Machu Picchu. Odtud se do starobylého města dostanete kyvadlovým autobusem. Ačkoli se jedná o méně dobrodružný způsob, je to skvělý způsob, jak prozkoumat Machu Picchu v krátkém časovém horizontu.

Obrazce na planině Nazca

Obrazce na planině Nazca jsou obrovské starověké geoglyfy, které se nacházejí v délce asi 80 km v poušti Nazca na jihu Peru. Čáry tvoří různá zvířata, jako jsou kolibříci, lamy a opice, a také květiny a stromy.

Předpokládá se, že linie vznikly mezi lety 500 př. n. l. a 500 n. l., ale vzhledem k suchému a bezvětrnému klimatu prostředí jsou přirozeně velmi dobře zachovány. Dosud není známo, proč linie v Nazca vznikly. Badatelé se domnívají, že by v tom mohl být náboženský prvek nebo že nějakým způsobem souvisí s ranou astronomií.

Linie Nazca jsou sice vidět z vysokých hor, ale nejlepší způsob, jak je vidět, je ze vzduchu. S malým letadlem se proletíte nad těmito neuvěřitelnými výtvory a budete mít možnost pořídit si nezapomenutelné fotografie.

Cusco

Cusco (nebo Cuzco) bylo hlavním městem říše Inků. Město je proslulé svou zachovalou historickou architekturou. Putování tímto městem zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO působí stejným dojmem, jako byste se procházeli obrovským muzeem. Staré, krásné koloniální budovy podtrhují bohatou historii města. Cusco je jedním z turisticky nejnavštěvovanějších míst v Peru a často bývá výchozím bodem k různým cílům, jako je Machu Picchu nebo Svaté údolí.

Srdcem města je Plaza de Armas, velké náměstí obklopené mnoha restauracemi, kostely a kavárnami. Za městem se nachází obrovská citadela Sacsayhuaman. Tato citadela je postavena z obřích balvanů v tradičním inckém stylu.

Pouštní oáza Huacachina

Huacachina je malé, ale půvabné městečko uprostřed pouště. Je to jediná pouštní oáza v celé Jižní Americe. Vesnice je neuvěřitelně fotogenická a lze zde provozovat řadu dobrodružných aktivit.

Nejznámější činností, kterou lze v Huacachině provozovat, je pravděpodobně sandboarding. Tento jedinečný sport vám umožní sjíždět žluté duny na prkně, které vypadá podobně jako snowboard. Tento sport spolu s pohledy na poušť jsou receptem na vzpomínky na celý život.

Písečné bugyny jsou pro někoho také skvělou zábavou. Podle toho, co si vyberete, se budete prohánět nahoru a dolů po písečných kopcích nebo prozkoumávat poušť v mírnějším tempu. Budete svědky zlatého západu slunce, který se nepodobá ničemu jinému na této planetě.

Ti, kteří si chtějí odpočinout, mohou ležet pod palmami v oáze nebo si pronajmout malý člun a prozkoumat lagunu sami.

Arequipa

Arequipa, známá také jako „bílé město“, je druhým největším městem Peru a skutečným klenotem pro ty, kteří se zajímají o turistiku v Peru. Najdete zde starobylé civilizace, horké prameny, hory a dobrodružné sporty.

Toto město je plné atraktivní architektury a je obklopeno třemi sopkami. Je to ideální místo, kde můžete začít s výstupem na sopku, výletem na horském kole nebo si sami zkusit uvařit peruánské jídlo.

Duhová hora

Hora Vinicunca, známá spíše jako Duhová hora, je barevná hora vzdálená asi 3,5 hodiny od Cusca. Přestože byla objevena teprve nedávno, stala se velmi oblíbeným cílem lidí na jejich zájezdech do Peru.

Náročná túra vás zavede do výšky asi 5000 m, kde se nacházejí pestrobarevné vrstvy sedimentů této starobylé hory.

Jezero Titicaca

Toto jezero o rozloze 8 300 km2 je jedním z největších jezer Jižní Ameriky. Protíná hranici s Bolívií, kde se nachází přibližně 40 % jezera.

Od tohoto jezera lze navštívit celou řadu zajímavostí. Nejoblíbenější jsou ostrovy Uros: tyto plovoucí ostrovy jsou tvořeny rákosem totora. Obyvatelé Uros používají rákos téměř na všechno ve svém životě: od stavby domů přes lodě a řemesla až po potraviny.

Lima

Hlavní město Peru má dobře zachovalé koloniální centrum a je domovem mnoha předkolumbovských muzeí a uměleckých galerií. Jeho hlavní náměstí Plaza Mayor je známé svými žlutými budovami a krásnými kostely.

Spolu s plážemi, údolími, přírodními rezervacemi, nočním životem a kuchyní má hlavní město Peru autentickou osobnost, kterou si při své návštěvě Peru prostě nemůžete nechat ujít.

Posvátné údolí

Posvátné údolí se nachází nedaleko Cusca a Machu Picchu. V regionu se nachází mnoho koloniálních měst a idylických vesnic. Podél inckých památek se nachází četné trhy a trekingové trasy. Například ruiny v Morayi jsou samy o sobě neuvěřitelnou podívanou a v údolí je toho k vidění mnohem více.

Iquitos

Iquitos je také známý jako hlavní město peruánské Amazonie; je to velmi zvláštní město, protože je to největší město na světě, které není dostupné po silnicích ani po železnici. Jediný způsob, jak se do tohoto města dostat, je lodí nebo letadlem. Iquitos je jednou z nejoblíbenějších destinací v Peru a slouží jako výchozí bod pro návštěvu Amazonie. Nejběžnějším způsobem dopravy je zde „motocarro“ (v některých zemích známý také jako tuk-tuk): motocykl s kabinou za sebou.

Standardní itineráře pro vaši dovolenou v Peru

Pro zájemce jsme připravili několik oblíbených standardních itinerářů o různých délkách, které vám umožní poznat různá místa v Peru.

Rádi je upravíme nebo doplníme podle vašich požadavků.

2 dny Inka Trail k Machu Picchu

Den 1 Vyzvednutí v Cuzco brzy ráno, přejezd autobusem na startovní místo treku 104 km od Cuzca, celodenní trek

Den 2 Ranní návštěva Machu Picchu, odpoledne Aguas Calientes a návrat do Cuzca vlakem a privátní busem.

4 dny Cuzco, Posvátné údolí a Machu Picchu

Den 1 Přílet do Cuzca, volný den na samostanou prohlídku města

Den 2 Posvátné údolí

Den 3 Machu Picchu, návrat vlakem do Cuzca

Den 4 Historické a kulturní památky v Cuzco

4 dny Inka Trail k Machu Picchu

Den 1 Vyzvednutí v Cuzco, přejezd autobusem na startovní místo treku 82 km od Cuzca, trek do Wayllabamba

Den 2 Trek do Pacaymayo

Den 3 Trek do Wiñay Wayna 

Den 4 Trek do Machu Picchu, návrat do Cuzca vlakem a privátní busem.

6 dní Lima, Cuzco, Machu Picchu a džungle

Den 1 Dopoledne samostatná a odpoledne s průvodcem prohlídka Limy

Den 2 Přelet do Cuzca a prohlídka města

Den 3 Machu Picchu, návrat do Cuzca

Den 4 Výlet po řece do džungle do Puerto Maldonado

Den 7 Trek a vyjížďka lodí k jezeru, pozorování přírody

Den 8 Návrat do Puerto Maldonado a let do Cuzca a/nebo Limy

8 dní Cuzco, Machu Picchu, obrazce Nazca

Den 1 Vyzvednutí na letišti nebo hotelu v Limě, místní přelet do Cuzca, prohlídka města

Den 2 Posvátné údolí

Den 3 Machu Picchu, vlakem do Cusca

Den 4 Volný den v Cuzco

Den 5 Duhová hora

Den 6 Let do Limy, sdílená prohlídka města

Den 7 Národní park Caracas, přejezd k Nazca

Den 8 Obrazce Nazca, návrat do Limy

Programy na míru pro vaši dovolenou v Peru

Rádi vám připravíme program který bude zahrnovat vaše preferovaná místa na požadovaný počet dní. Kontaktujte nás!

Dovolenou v Peru lze výhodně spojit i s dovolenou v sousední Bolívii a s dovolenou v Ekvádoru.