Výstup na Cotopaxi

Výstup na Cotopaxi s místní ekvádorskou CK

Výstup na Cotopaxi, druhou nejvyšší a podle mnohých nejkrásnější horu Ekvádoru je snem každého správného horala a dobrodruha. My jsme v Ekvádoru doma. Pomůžeme vám rádi váš zájezd do Ekvádoru a výstup na Cotopaxi včetně potřebné aklimatizace správně naplánovat, tak aby byly vaše šance na úspěch co největší. Velká část našich klientů se s námi dostane až na samotný vrchol Cotopaxi ve výšce 5 897 m.

Rozhodnutí o tom, ve kterém ročním období výstup na Cotopaxi podniknout a jak jej zorganizovat, má vliv na vaše šance na dosažení nejvyššího vrcholu. Níže na těchto stránkách najdete více informací o doporučených termínech a přípravné aklimatizaci.

Rádi vám pomůžeme s využitím našich zkušeností vybrat tu nejlepší variantu pro výstup na Cotopaxi. V případě vašeho zájmu přizpůsobíme celý program vašim časovým a finančním možnostem a požadavkům.

Praktické informace pro výstup na Cotopaxi

Na co si dát pozor

Přes vysokou nadmořskou výšku (5 897 m) není výstupová trasa na Cotopaxi příliš náročná (kategorie PD, cca 2A). Nabízí krásné zážitky jak pro začátečníky v lezení, tak pro zkušené horolezce.

Největším problémem pro lidi pokoušející se o výstup na Cotopaxi je nedostatek kyslíku ve vyšších polohách nad 4 500 m. To je opravdu jeden z klíčových faktorů, který rozhoduje o vašem úspěchu nebo neúspěchu. Pokud si dopřejete před výstupen na Cotopaxi dobrou aklimatizaci na některém z menších vrcholů v ekvádorských Andách, budete mít výrazně vyšší šanci na úspěch při zdolávání vrcholu. V polohách nad 4 500 metrů nad mořem se každý krok stává náročným a jste v podstatě permanentně „zadýchaní“. Bolesti hlavy a žaludečné nevolnosti nejsou neobvyklé. Přinejhorším vás může postihnou i nějaká těžší forma výškové nemoci. V takové situaci je třeba si přiznat, že tento pokus nevyšel a výstup přerušit nebo zrušit. Vždy je lepší se na Cotopaxi vrátit v lepší formě, než riskovat vážnější zdravotní problémy.

Ve snaze o co nejlepší aklimatizaci na Cotopaxi doporučujeme kvalitní aklimatizační program obsahující aspoň tři aklimatizační předvýstupy. Celková cena zájezdu se tím pochopitelně zvýší, ale uvidíte další krásné hory v Ekvádoru a určitě nebudete litovat.

Pokud je váš čas a rozpočet na zájezd do Ekvádoru omezený, pak si teoreticky můžete zajistit aklimatizaci v jiných horách, například v Alpách, a po příjezdu do Ekvádoru jít „rychle na věc“.

Více se o problematice aklimatizace a horské nemoci můžete dovědět například v článku Aklimatizace při výstupu na Kilimandžáro, protože výška Kilimandžára a Cotopaxi a problematika aklimatizace na obou horách je podobná.

Mylná je také představa, že v Ekvádoru na rovníku je všude teplo. Při výstupu se bude postupně ochlazovat a nad 5 000 metrů vám cestu spolehlivě znepříjemní ledový vítr a nízké mrazivé teploty. Proto je třeba mít i kvalitní zimní vybavení.

Kdy podniknout výstup na Cotopaxi

Na Cotopaxi se dá lézt po celý rok. Statisticky je na tom Cotopaxi nejlépe v počtu dní jasného počasí ze všech sopek v Ekvádoru a proto z ní můžete často zažít krásné výhledy po okolí.

Kvůli tomuto to všichni děláme
Výhled z vrcholu Cotopaxi

Někde se uvádí, že nejlepší lezecké měsíce jsou červen a červenec a prosinec až začátek ledna a že únor až květen je známý horším počasím, zejména v měsíci dubnu. Ovšem v posledních letech se klima i v Ekvádoru stává stále méně předvídatelné a staré pravdy přestávají platit. V měsících kdy má být hezky může být počasí nevhodné a naopak. Jeden týden vás hora bude zvát krásným počasím a hned ten další vás bude odmítat a zastrašovat. Proto podle místních průvodců téměř přestalo mít význam plánovat výstup podle měsíců. Prostě přijeďte a zkuste svoje štěstí.

Má to ale jeden háček. Cotopaxi je aktivní sopka, takže se čas od času stane, že je pro turisty zavřená z důvodu zvýšené vulkanické aktivity. Tak jako počasí, ani toto neovlivníte a můžete jen doufat v přízeň osudu.

Jak zorganizovat výstup na Cotopaxi

Na rozdíl od jiných 5500+ vrcholů se dá výstup na Cotopaxi zvládnout relativně rychle, protože pokus o vrchol začíná u refugia (chaty) José Ribas, kam se dá dostat autem a které se nachází přibližně v 4800 metrech. Má kapacitu 86 míst k přespání a je v ní i kuchyně. Byla postavena v roce 1970 na svahu sopky.  

Pokud byste k chatě nechtěli jet autem ale dojít k ní po vlastních, od hlavní brány parku trvá cesta 2 dny. Tyto lze pojmout jako aklimatizaci.

Protože v Ekvádoru neexistuje horská služba tak jako u nás, tak je chata Jose Ribas poslední místo, kde o vás před samotným výstupem po ledovci může být v případě potíží nějak postaráno. Odtud už je to jen na vás a vašem průvodci. Ti naši jsou profesionálové a jsou samozřejmě trénování ke zvládání i krizových situací.

Dosažení vrcholu z chaty trvá přibližně 5-7 hodin a ne několik dní jako u jiné hory podobné velikosti. Důrazně se ale doporučuje strávit čas ve vysokých nadmořských výškách před výstupem na Cotopaxi, abyste se aklimatizovali. Úspěšnost výstupu na Cotopaxi závisí na lezci, jeho nebo její úrovni aklimatizace a samozřejmě také na počasí během výstupu. To je jedinou divokou kartou, nad kterou nemáte žádnou kontrolu.

Výstup na Cotopaxi není tak fyzicky náročný jako výstup na Chimborazo, a není to ani složité technické lezení. I tak ale doporučujem, než se pustíte do této výzvy, potrénovat na menších horách (Carihuazo, Illinizas, Cayambe, …). Před samotným příjezdem na Cotopaxi a zahájením výstupu je pak vhodné si dopřát aspoň jeden den odpočinku, například u jezera Quilotoa.

Závěrečný výstup na vrchol začne vždy před půlnocí, tak abyste dosáhli vrcholu za svítání nebo krátce po něm a abyste se vrátili nazpět do základního tábora nejpozději v 10:00 ráno.

Průvodce pro výstup na Cotopaxi

Výstup na Cotopaxi nemůžete podniknou na vlastní pěst bez certifikovaného místního průvodce. Takový průvodce musí mít licenci vydanou správou národních parků v Ekvádoru.

Nemůžete vyrazit sami, ani nemůžete počítat s tím, že s vámi půjde pouze český průvodce bez místní licence. Gulliver Expeditions má hned několik licencovaných a zkušených místních průvodců, které má vyzkoušené a důvěřuje jim.

Je obvyklé, že větší výpravy doprovází dva průvodci, jeden hlavní a jeden pomocný. To má několik výhod. Tou hlavní je, že v případě že část skupiny má potíže a nechce nebo nemůže pokračovat ve výstupu, není nutné aby kvůli nim výstup vzdali i ostatní.

Ekvádorská cestovní kancelář

Pokud se při plánování vašeho zájezdu obrátíte přímo na místní ekvádorskou cestovní kancelář, získáte požadované služby za výhodných cenových podmínek. Výstup na Cotopaxi není obecně levná záležitost a proto může být vaše potenciální úspora s námi ve výši 10-40% dost zajímavá. Za ušetřené peníze si pak můžete rozšířit váš zájezd do Ekvádoru o další aktivity, například výlet do Amazonie nebo na Galapágy, nebo nějaký jiný zajímavý výlet.

Výstup na Cotopaxi – cena

Výstup na Cotopaxi není pochopitelně vzhledem ke vzdálenosti Ekvádoru levnou záležitostí. Pokud si jej ale objednáte od místní cestovní kanceláře a zajistíte si sami mezinárodní letenky, můžete významně ušetřit a přitom získat úplně stejné služby. Navíc si budete moci sami zvolit takový termín výstupu, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Cena letenky do Ekvádoru

Nejdříve si musíte zakoupit letenky na některé z mezinárodních letišť v Ekvádoru – nejlépe Quito, případně Guayaquil.

Cenu ovlivní, kolik jste ochotni akceptovat přestupů (mít více přestupů je sice méně komfortní, ale snížená cena může být zajímavá) a také jak dlouho dopředu si letenku kupujete. Půl roku až rok dopředu bude s vysokou pravděpodobností cena letenky nižší než 1-2 měsíce před odletem. Ovšem žádné pravidlo neplatí stoprocentně, cenová politika leteckých společností se dá jen těžko předvídat a díky různým akcím nebo last minute slevám můžete někdy koupit výhodnou letenku i na poslední chvíli.

Typické orientační ceny letenek z Prahy:

  • 22 000 – 27 000 Kč – bez omezení přestupů
  • 25 000 – 30 000 Kč – s maximálně 2 rozumně dlouhými přestupy

Cena letenek bude záviset také na tom, odkud poletíte. Například při letech z Vídně nebo jiného letiště v zahraničí (Polsko, Německo) můžete oproti Praze někdy i několik tisíc za zpáteční letenku ušetřit.

Cena za výstup na Cotopaxi

Základní rozhodnutí, které musíte udělat a které má současně velký vliv na cenu výstupu je, jakou si dopřejete aklimatizaci. Delší aklimatizaci zahrnující minimálně 2-3 menší výstupy a jeden den odpočinku lze rozhodně doporučit. Za každý aklimatizační předvýstup se ale také pochopitelně platí.

Připravili jsme pro vás různé varianty doporučených aklimatizačních programů. Pokud si z nich nevyberete a máte jinou představu, není to problém. Itinerář rádi sestavíme podle vašich individuálních potřeb.

Cena samotného dvoudenního výstupu na Cotopaxi se pohybuje od 7 500 CZK.

Typická cena programu se dvěma až třemi aklimatizačními předvýstupy, jedním dnem odpočinku a závěrečným dvoudenním výstupem na Cotopaxi je:

  • od 20 000 CZK pro dvoučlenné skupiny,
  • pro vícečlenné skupiny je cena za osobu nižší.

Podrobné informace o vulkánu Cotopaxi

Cotopaxi je jedním z nejhezčích a nejoblíbenějších vulkánů Ekvádoru se zasněženým kráterem na vrcholu. Je to dokonale symetrický kužel, pokrytý silnou sněhovou a ledovou přikrývkou. Impozantně se tyčí z plošiny pásu paramo (vegetační pás mezi lesy a ledovci, často pastviny).

Symetrický kužel vulkánu Cotopaxi
Symetrický kužel vulkánu Cotopaxi

Věčně ve sněhu ponořený vrcholek kráteru Cotopaxi leží na východním andském hřebeni ve stejnojmenném národním parku (rozloha 340 km²). Park byl vyhlášen v roce 1975.

Historie výstupů

Cotopaxi se jako první pokusil zdolat pruský geograf Alexander von Humboldt v roce 1802, ale dostal se pouze do výšky zhruba 4500 metrů. Roku 1858 podnikl průzkum sopky Moritz Wagner, ale ani on nebyl schopný dosáhnout vrcholu. Na Cotopaxi poprvé vystoupil v roce 1872 německý geolog Wilhelm Reiss společně s Kolumbijcem Angelem Escobarem. Na dně kráteru stanuli dne 2. září 1972 také členové česko-polské expedice Cotopaxi 72 Bedřich Mlčoch a Jerzy Dobrzyński.

Dnes je výstup na Cotopaxi populární záležitostí a při dobrých podmínkách jej absolvuje asi stovka návštěvníků za víkend.

Původ názvu

Podle místních, kteří mluví kečuánsky, coto znamená „‚krk“‚ a paxi znamená „měsíc“. To se týká kráteru na vrcholu, který vypadá jako srpek měsíce.

Hora Cotopaxi byla uctívána jako posvátná hora místními andskými lidmi, ještě před invazí Inků v 15. století.

Cotopaxi už jsem zdolal, co dál?

Výstup na Chimborazo

Výstup na Chimborazo, s 6 310 m nejvyšší horu Ekvádoru, a nejvyšší horu na světě měřeno od středu země, je v Ekvádoru tou největší výzvou. Oba dva výstupy se dají spojit do jednoho programu. V takovém případě je třeba si vždy naplánovat nejdříve Cotopaxi a poté Chimborazo. Výstup na Cotopaxi totiž kromě samotného zážitku z něj poslouží také jako skvělá aklimatizace ne ještě vyšší Chimborazo.

Výstup na Kilimandžáro

Máte za sebou úspěšně zdolaný vrchol Chimboraza a přemýšlíte co dál? Co takhle Afrika a její ikonické Kilimandžáro? Pokud vás to zajímá, můžete se podívat na české stránky tanzanské cestovní kanceláře Serengeti Joy Tours. Ta vám může zajistit výstup na Kilimandžáro za výhodných cenových podmínek.

Africká koruna

Kilimandžáro je nejvyšší horou Afriky. Co takhle si zkompletovat sbírku a vylézt i na tu druhou a třetí? 

Pokud byste měli zájem o výstup na Mount Kenya, druhou nejvyšší horu Afriky, můžete se podívat na podrobné informace na českých stránkách keňské cestovní kanceláře Tazama Africa Holidays.

A pokud netoužíte po velkém množství lidí, kteří se vydali na slavné Kili, ale spíše po samotě a souznění s krásnou přírodou, pak se určitě vydejte do pohoří Rwenzori v Ugandě. Hezkou reportáž z výstupu s názvem Měsíční hory a spoustu dalších informací najdete na českých stránkách ugandské cestovní kanceláře Mamaland Safaris.

FAQ – často kladené otázky

Jak dlouho trvá výstup na Cotopaxi?

Délka samotného výstupu na Cotopaxi je 2 dny s jednou nocí strávenou na hoře. Ovšem, pokud se chcete vyhnout zdravotním obtížím způsobeným vysokou nadmořskou výškou a zvýšit svoje šance na úspěch, je nutné, abyste se předtím aklimatizovali. Vhodné jsou 2-3 aklimatizační předvýstupy a také jeden den odpočinku. Celý program v takovém případě zabere 5-6 dní.

Můžete se podívat na doporučené aklimatizační programy nebo si sestavit svůj vlastní.

Kolik stojí výstup na Cotopaxi?

Cena výstupu zavisí na tom, jakou zvolíte předtím aklimatizaci. Počítejte orientačně od 20 000 Kč za osobu. Více v kapitole Cena za výstup na Cotopaxi.

Jak náročný je výstup na Cotopaxi?

Vlastní výstup na Cotopaxi zabere přibližně 5-7 hodin. Není extrémně fyzicky náročný, ale síly vám musí zbýt také na sestup. Pokud nemáte žádnou pravidelnou pohybovou aktivitu, pak doporučujeme před příjezdem do Ekvádoru zapracovat na vylepšení fyzické kondice. Hlavně ale není možné podcenit aklimatizaci. Více v kapitole Jak zorganizovat výstup na Cotopaxi.

Kdy vyrazit na výstup na Cotopaxi?

Na Cotopaxi se dá vyrazit v průběhu celého roku. Více v kapitole Kdy podniknout výstup na Cotopaxi.

Jaké potřebuji vybavení pro výstup na Cotopaxi?

Pro výstup na Cotopaxi potřebujete kvalitní trekovou výbavu do hor včetně oblečení do nízkých teplot. Pracujeme na článku s podrobným doporučením, co si vzít s sebou. Než bude hotový, můžete se podívat na článek Potřebné vybavení pro výstup na Kilimandžáro, protože výšky obou hor a potřebné vybavení se příliš neliší.

Speciální vybavení pro pohyb na ledovci jako jsou lana, mačky a cepíny si s sebou nemusíte vozit, ty vám zapůjčíme. Máme vlastní půjčovnu, takže u nás bez poplatku 🙂

Další otázky?

Napadla vás nějaká jiná otázka, na kterou jste zde nanašli odpověď? Napište nám, rádi odpovíme.