Zájezd na Galapágy

Zájezd na Galapágy je možné zorganizovat dvěma různými způsoby, tak aby maximálně vyhovoval vašim představám, časovým možnostem a plánovanému rozpočtu. První možností je strávit celý několikadenní pobyt včetně nocí na jachtě (k dispozici jsou jachty různých velikostí a komfortu) nebo spát v hotelu na některém z obydlených ostrovů a vyrážet na průzkum dalších ostrovů v rámci denních výletů.

Který z výše uvedených způsobů je pro vás lepší? Na to si budete muset odpovědět po přečtení tohoto článku sami, my se vám budeme snažit poskytnout kvalitní a srozumitelné podklady pro rozhodování. Poskytneme vám také praktické rady jak se na Galapágy dostat, kde spát, jak celý zájezd zorganizovat a další informace, které se vám budou hodit při plánování vašeho zájezdu na Galapágy.

Poznámka: Pokud se chcete spíše dovědět, jaké přírodní krásy a faunu a flóru vám Galapágy nabízí, přečtěte si článek Galapágy.

Lety na Galapágy

Na Galapágy nejsou žádné přímé lety z letišť mimo Ekvádor. Ať už cestujete ze Spojených států, Evropy nebo z jakéhokoli jiného místa, musíte nejdřív přiletět do Quita, hlavního města Ekvádoru nebo Guayaquilu. Galapágy jsou totiž chráněným národním parkem, a proto musí letecké společnosti splňovat přísná nařízení.

Jediná dvě letiště v Ekvádoru, odkud se můžete dostat na Galápágy se nacházejí ve městech Quito a Guayaquil.

Zájezd na Galapágy - lety z Ekvádoru
Lety z Ekvádoru na Galapágy

Na souostroví Galapágy létá každý den několik letů. Ovšem často se plní docela rychle a proto si je objednávejte přes svého poskytovatele zájezdu vždy s dostatečným předstihem. Několik měsíců předem byste neměli mít problém.

Odlet z pevniny na Galapágy

Mezinárodní letiště Quito (Mariscal Sucre) je jednou z vašich dvou možností pro přílet do Ekvádoru a přestup na let na Galapágy. Nachází se ve městě Tababela asi 20 km východně od Quita. Letiště Mariscal Sucre je nejrušnějším letištěm v Ekvádoru a jedním z nejrušnějších v Jižní Americe. Druhou možností je mezinárodní letiště José Joaquín de Olmedo obsluhující Guayaquil, hlavní město provincie Guayas a druhé nejlidnatější město Ekvádoru. Je to druhé nejrušnější letiště v Ekvádoru.

Na zájezd na Galapágy si můžete vzít jedno odbavené zavazadlo do 50 liber (23 kg) plus jedno příruční zavazadlo o maximální hmotnosti 22 liber (10 kg). Je možné zaplatit nadměrná zavazadla při odbavení, stejně jako nadrozměrná zavazadla, například surfovací prkna.

Galapágy jsou chráněným národním parkem, takže si před cestou musíte dát pozor na některé speciální turistické kontroly. Kontroly začínají na letištích Quito a Guayaquil před odbavením. Doporučujeme dorazit na letiště alespoň 2 hodiny před otevřením vašeho letu – tyto procesy zaberou více času a mohou vznikat fronty.

Prvním z těchto procesů je Galapážská transitní kontrolní karta (TCT). Toto je vaše imigrační povolení k cestě na ostrovy. V každém případě se budete muset nejdříve postavit do fronty u přepážky INGALA. Buďte připraveni ukázat svůj pas a zaplatit poplatek 20 USD na osobu. Na oplátku obdržíte TCT kartu, která vypadá takto:

Karta Tarjeta de Control de tránsito (TCT)
Karta Tarjeta de Control de tránsito (TCT)

Udržujte svou kartu TCT v bezpečí – budete ji potřebovat k dokončení odbavení a znovu, když opustíte ostrovy a vrátíte se domů.

Poznámka: i když pro vás cestu zajišťuje cestovní kancelář, o kartu TCT si budete muset požádat a poplatek 20 USD na odletovém letišti zaplatit sami osobně.

Další překážkou je kontrola zavazadel SIGCAL. Tento proces je velmi důležitý pro ochranu ostrovů před invazivními druhy, které mohou představovat hrozbu pro křehký ekosystém Galapágských ostrovů. Položky, jako je ovoce, zelenina nebo organické látky, nesmí být ve vašem zavazadle a mohou být zabaveny. Po proskenování vašich zavazadel na ně obdržíte nálepku. Nyní jste připraveni zamířit k přepážce letecké společnosti a odbavit se na váš let.

Let z Quita na Galapágy trvá přibližně dvě a půl hodiny. Odlétají obvykle ráno mezi sedmou až devátou, maximálně desátou hodinou. Některé letí přímo na Galapágy ale většina má po asi 55 minutách letu zastávku v Guayaquilu. Pokud letíte z Quita na Galapágy, nebudete během této zastávky opuštět letadlo a pouze počkáte až přistoupí další pasažéři.

Takto se dostanete na Galapágy v poledne nebo brzkých odpoledních hodinách a můžete ještě tentýž den zahájit váš poznávací zájezd na Galapágy.

Přílet na Galapágy

Na Galapágách můžete přistát na ostrově Baltra nebo v Puerto Baquerizo Moreno na ostrově San Cristobal.

Po příjezdu na Galapágy si nejprve nezapomeňte nastavit hodinky o hodinu zpět, abyste se přizpůsobili časovému rozdílu.

Přidejte se do fronty s ostatními cestujícími, abyste zaplatili vstupní poplatek do národního parku Galapágy. Ten v současné době stojí 100 USD na osobu (nebo 6 USD pro ekvádorské státní příslušníky nebo cizince, kteří jsou držiteli ekvádorského průkazu cedula) a MUSÍ BÝT ZAPLACEN V HOTOVOSTI. Po zaplacení vám bude vystavena vstupenka a můžete pokračovat do příletové haly pro zavazadla.

Poznámka: i když pro vás cestu zajišťuje cestovní kancelář, vstupní poplatek 100 USD si na příletovém letišti budete muset zaplatit sami osobně.

Posledním procesem je další kontrola zavazadel na zakázané organické předměty. Po jejím absolvování jste oficiálně „in“. Gratulujeme, dostali jste se na Galapágy!

Průvodci

Váš průvodce průvodce na vás bude čekat v příletové oblasti, obvykle drží cedulku s názvem vaší jachty nebo hotelu. Jakmile se s ním/ní setkáte, máte vyhráno.

Na výletech a plavbách po ostrovech jsou vždy přítomni průvodci, což vyžaduje správa národního parku. Všichni certifikovaní průvodci mají potřebné zkušenosti a naturalistické znalosti. Tyto znalosti byly získány díky praxi i díky velkému počtu kurzů a školení, které museli podstoupit, aby si udrželi aktuální informace o vědeckém pokroku a všech otázkách souvisejících s Galapážskými ostrovy (tyto kurzy jsou organizovány vědeckou stanicí Charlese Darwina nebo Národním parkem Galapágy).

Většina plaveb a výletů se provádí se všeobecnými průvodci, ale pokud máte konkrétní téma, které vás zajímá, existují i některé plavby se specializovanými průvodci (ornitolog, potápěčský mistr, vulkanolog… atd.), které odjíždějí v konkrétní data. Máte-li zájem o takový konkrétní zájezd, kontaktujte nás.

Všichni průvodci v národním parku Galapágy mluví španělsky a anglicky a těmito dvěma jazyky se obvykle mluví na plavbách. Ti z vás, kteří mluví španělsky, máte to štěstí, že je to rodný jazyk ostrovů a užijete si ty nejpřesnější výklady.

K vaší skupině se teoreticky může připojit i překladatel do češtiny nebo jiného jazyka. Tato služba by byla za příplatek a není vždy k dispozici.

Pobyt na Galapágách

Konečně jste na Galapágách! Dobrá, ale… Jaká je nejlepší možnost navštívit tyto ostrovy? Výběr nejlepšího způsobu, jak navštívit Galapágy, není snadný úkol, je třeba zvážit několik faktorů:

 • Zvykáte si na život na palubě lodi rychle nebo jste raději nohama pevně na zemi?
 • Poznáváte rádi vlastním klidným tempem nebo si raději nic z tohoto souostroví nenecháte ujít a chcete objevit jeho biologickou a geologickou rozmanitost?
 • Přemýšlíte o tom, že nebudete šetřit na tom, abyste si udělali výlet svých snů a získali co nejvíc celoživotních zážitků nebo nebo si raději uděláte výlet levněji, i když to znamená vidět méně atraktivních míst tohoto přírodního ráje?
 • Máte dostatek času?

Výběr není snadný. Proto se v následujících řádcích pokusíme vysvětlit všechny existující možnosti, hlavní charakteristiky každé z nich a dát vám několik doporučení, která vám mohou pomoci při rozhodování, jaký by byl nejlepší způsob, jak zrealizovat svůj zájezd na Galapágy.

Zájezd na Galapágy se spaním na lodi

První možností, kterou budeme zvažovat, je plavba souostrovím na jachtě. Je to nejznámější způsob cestování po těchto ostrovech, který nabízí nejlepší zážitky.

Pokud si vybeterete tuto možnost, budete žít několik dní na lodi. Loď bude vaším domovem, dopravou, restaurací … Bude vaší plně vybavenou základnou a připravena vzít vás na návštěvy různých míst v souostroví.

Poznámka: Rezervace plavby na jachtě a letu společně je lepší volbou, protože plavby často fungují s konkrétními lety. Některé jachty vám ani neumožní si lety rezervovat samostatně.

Jak se žije na lodi?

Zážitek z lodi závisí na kategorii lodi, kterou si vyberete. Lodě vyšší kategorie nabízejí prostornější a pohodlnější kajuty než kajuty na standardních lodích.

Zájezd na Galapágy - Takto může vypadat kajuta na luxusní jachtě
Takto může vypadat kajuta na luxusní jachtě

Na lodi budete také jíst. Nemusíte se bát, šéfkuchař na palubě vám po celou dobu pobytu připraví chutné pokrmy. Kvalita a rozmanitost jídel bude také záviset také na kategorii lodi, kterou si vyberete.

Jak se během plavby pohybujete?

Mezi některými ostrovy souostroví Galapágy je značná vzdálenost, i několik set kilometrů a několik hodin cesty. Proto se během celé plavby ty nejdelší cesty podnikají přes noc, což vám ušetří drahocenný čas, který si potom můžete užít průzkumem ostrovů. Tento způsob cestování vám umožní navštívit i vzdálené ostrovy.

Ve spánku se budete cítit jako v kolébce mořských vln. Mírné houpání při usínání obvykle nedělá potíže, naopak může být docela příjemné.

Katamarany poskytují oproti jachtám větší stabilitu při vaší plavbě po Galapágách. Proto, pokud máte obavy z houpání a mořské nemoci, volte katamarán. Jsou obecně stabilnější než jiné lodě, pokud jde o vybočení, náklony a další pohyby.

Zájezd na Galapágy - katamarány mají větší stabilitu než jachty
Katamarány mají větší stabilitu než jachty

Co můžeme vidět během plavby po Galapágách?

Velkou výhodou okružních plaveb na lodi je to, že se můžete dostat na některé velmi vzdálené ostrovy, které lze navštívit pouze tehdy, pokud zvolíte tento způsob cestování. Objevíte velmi specifickou a jedinečnou faunu a krajinu, jinak nepřístupnou.

Pozor, v souostroví jsou i některé ostrovy, které nejsou přístupné žádnému druhu cestovního ruchu a jsou vyhrazeny pouze pro vědecký výzkum. Národní park Galapágy může udělit některá zvláštní povolení pro přístup na tyto ostrovy, například pro filmové nebo televizní natáčení nebo vědecké výzkumné projekty. Pokud je to váš případ, kontaktujte nás.

Existují další ostrovy, které můžete navštívit pouze na palubě potápěčské plavby, jako je Wolf a Darwin. Tyto ostrovy jsou nejvzdálenější a nejsevernější ze souostroví a nejsou přístupné návštěvám, konají se zde pouze podvodní potápění. Tato místa jsou známá svým podmořským biologickým bohatstvím.

Pro ornitology a milovníky ptactva je ostrov Genovesa nutností během vaší plavby. Tam budete moci najít jeho endemickou pěnkavu genovesskou.

Pro ty, kteří jsou vášniví pozorovatelé vulkánů, doporučujeme prohlídku ostrova Isabela a Fernandina, aby se pokusili vidět možnou erupci sopky Cumbre nebo Sierra Negra.

Pro fotografy nabízejí některé lodě možnost odplutí v časech, kdy je světlo měkčí a vhodnější, dorazit na místa návštěvy dříve než u odjezdů neorganizovaných výletními loděmi.

Jak dlouho trvá plavba po Galapágách?

Plavba po Galapágách obvykle trvá 4 až 15 dní, v případě kombinace některých itinerářů i déle.

Z našeho pohledu není příliš krátký výlet na lodi vhodný, protože většinu takto navštívených míst lze navštívit i se spaním na pevnině bez nutnosti cestovat na dražší okružní plavbu lodí. Doporučujeme proto 5 dní jako minimum na lodi, dobré jsou jsou 6ti denní plavby a skvělé jsou 7-8 denní plavby.

Při delších plavbách můžete navštívit velkou část souostroví a pro ty, kteří chtějí vidět „všechno“, lze různé itineráře kombinovat, například výlet „8 dní na severu“ s výletem „8 dní na jihu“. Tato kombinace je ideální pro kompletní prohlídku souostroví. Během 15 dnů navštívíte všechny přístupné ostrovy. V tomto případě bude jediným limitem cesty vašich snů rozpočet, který máte k dispozici.

Jaké jsou nevýhody plavby?

Všechny volby v jakékoli oblasti života mají své klady a zápory a plavba na lodi po ostrovech není výjimkou. V tomto případě se loď stane vaší dopravou a také vaším domovem. K tomu potřebujete kapitána, kuchaře, všechno potřebné jídlo, palivo, dopravu na palubu, průvodce na plný úvazek a celou související logistiku… a to je trochu drahé. Ale stojí to podle našeho názoru za to! I přes vyšší cenu můžeme říci, že je to nejlepší způsob, jak do hloubky prozkoumat biologickou rozmanitost více ostrovů, maximalizovat čas strávený průzkumem a minimalizovat čas strávený denními transfery.

Restaurace na jachtě Floreana
Restaurace na jachtě Floreana

Pokud byste se po přečtení tohoto článku rozhodli strávit celý pobyt na Galapágách na lodi, přečtěte si článek Galapágy – poznávací plavby se spaním na lodi, ve kterém si můžete vybrat z předem připravených doporučených plavebních programů.

Zájezd na Galapágy se spaním na ostrově

Další možností, jak uskutečnit váš zájezd na Galapágy, je zůstat na jednom z hlavních ostrovů, spát na souši a podnikat každodenní výlety na jiné ostrovy, tzv. „island hopping“.

Ubytujete-li se například na Santa Cruz, nejobydlenějším ostrově, můžete navštívit i další ostrovy jako Plaza Sur, Seymour Norte, Santa Fé, Pinzón, Bartolomé atd… Jsou to lidmi neobydlené ostrovy a jsou domovem rozmanitých a překvapivých forem života.

Ostrov Santa Cruz je nejčastější základnou pro "island hopping"
Ostrov Santa Cruz je nejčastější základnou pro „island hopping“

Jaký je průběh dne při spaní na ostrově?

Výlety obvykle začínají v 7 hodin ráno, jednu až tři hodiny se plavíte lodí a přijedete na jeden z ostrovů, abyste ho navštívili v doprovodu průvodce z národního parku, který vám vysvětlí všechny zvláštnosti místa, jeho faunu, flóru, geologickou historii atd.

Jí se na lodi a poté obvykle následuje šnorchlování, při kterém budete moci pozorovat neuvěřitelnou rozmanitost mořského života na Galapágách. Pak se vrátíte do vašeho hotelu někdy odpoledne.

Co můžete vidět během dne?

Spaní na souši má také svoje výhody. Můžete si sami vybrat místo, které chcete daný den navštívit, pokud se nachází blízko ostrova, kde se nacházíte, a pokud jsou v termínu vaší cesty volná místa.

Poznámka: Existuje ale řada ostrovů, které lze navštívit pouze na okružní plavbě.

Cestováním po souši budete mít možnost během zájezdu navštívit řadu míst na vlastní pěst. Tortuga Bay na ostrově Santa Cruz, Las grietas, Concha, Perla a další jsou místa s volným přístupem, které můžete navštívit, kdykoli budete chtít.

Kde můžete spát při návštěvě Galapág?

Chtěli byste ubytování nadstandardní kategorie, kde byste si mezi každou exkurzí mohli v klidu a komfortně odpočinout, nebo raději nějaké místo v blízkosti mola nebo centra města, abyste měli lepší a kratší přístup k navštíveným místům a lodní dopravě?

Hotelové možnosti na Galapágách jsou velmi rozmanité, vše závisí na vašich potřebách a prioritách. Charakteristiky jako blízkost k jiným ostrovům, strávení pouze jedné nebo více nocí, pohodlí, polopenze atd. výrazně ovlivní cenu.

Obvykle jsou hotely vyšší kategorie ty s nejlepším výhledem na moře, i když moře není vždy tak blízko hotelu, jak bychom si představovali. Ve stejném ubytování bývá několik variant pokojů, takže je vhodné zeptat se na podrobnosti. Sazby se mohou lišit u různých druhů pokojů a výhledů.

Řekněte nám svoje priority a my vám s výběrem a rezervací poradíme a pomůžeme.

Jaké jsou nevýhody návštěvy Galapág se spaním na souši?

Hlavní z nevýhod tohoto způsobu cestování jsou přesuny mezi ostrovy během každodenních výletů. Často zabere více času přesun než čas strávený návštěvou a poznáváním.

Malé rychlé taxi čluny mezi čtyřmi obydlenými ostrovy mohou tuto nevýhodu trochu potlačit, ale mohou být nepohodlné a v závislosti na ročním období a vlnách mohou být i trochu nebezpečné.

Další velkou nevýhodou tohoto typu cestování je to, že nemůžete takto navštívit spoustu odlehlejších a méně přístupných ostrovů. Například sopky na severu ostrova Isabela, kormorány na ostrově Fernandina nebo endemické pěnkavy ostrova Genovesa. Pokud byste chtěli některou z těchto návštěv podniknout, vydejte se na vícedenní plavbu lodí.

Na druhou stranu, tento typ zájezdu vám dá svobodu a možnost pocítit na vlastní kůži způsob života na Galapážském souostroví a vydat se po Darwinových stopách tempem, které si sami určíte, aniž byste spěchali.

Pokud byste se po přečtení tohoto článku rozhodli během vašeho pobytu na Galapágách spát na ostrovech, přečtěte si článek Galapágy – poznávání se spaním na ostrově, kde najdete předem připravené standardní „pozemní “ programy.

Zájezd na Galapágy – srovnání a shrnutí

Výhody plavby

 • přístup na vzdálené ostrovy
 • více navštívených ostrovů za stejný čas
 • noční přesuny, díky kterým zbyde více času na poznání a zábavu
 • v ceně zahrnuty všechny služby

Nevýhody plavby

 • dražší kvůli logistice spojené s tímto typem cesty
 • předem dané programy – nemůžete si dělat jiné výlety, které nejsou naplánovány
 • skutečnost, že jste i v noci na lodi, může být pro některé lidi méně příjemná – závisí na ročním období a vlnách

Výhody návštěvy po zemi

 • flexibilnější organizace výletů a každodenních aktivit
 • levnější zájezd

Nevýhody návštěvy po zemi

 • omezený přístup pouze na některé ostrovy
 • doba přepravy mezi ostrovy zabere velkou část dne

Doufáme, že s těmito informacemi budete mít přesnější představu o obou variantách, abyste si mohli vybrat svůj ideální zájezd na Galapágy.

Odlet z Galapág

Odlety z Galapág jsou naplánované tak, abyste si ráno v den odletu mohli ještě užít některý z ostrovů. Na konci vaší cesty vás pak váš průvodce vrátí zpět na letiště ve správný čas pro odbavení vašeho letu.

Lety létají z Galapág zpět do Quita a Guayaquilu pozdě ráno. Zpět na ekvádorskou pevninu přilétají pozdě odpoledne (s časovým rozdílem jedné hodiny, hodiny jdou dopředu). Při takto načasovaném příletu do Quita máte dostatek času se dostat včas na hotel nebo stihnout vaše večerní lety do Evropy.

Před odbavením na Galapágách musíte znovu ukázat svou TCT kartu, abyste prokázali Galapágské imigrační kontrole, že opouštíte ostrovy. Pokud jste svou kartu zapomněli nebo ji ztratili, můžete zaplatit za novou.

Externí odkazy