Mitad del Mundo – střed světa

Mitad del Mundo znamená „Střed světa“, tedy rovník. I když rovník prochází mnoha městy po celém světě, Quito se jím proslavilo.

Název Quito je pravděpodobně odvozen ze starého indiánského jazyka, kde quitu znamenalo místo ve středu země. Zdá se tedy, že už i místní indiáni si před příchodem Španělů uvědomovali výjimečnost tohoto místa.

Památník Mitad de Mundo

Mitad de Mundo se skládá z jedné dominantní památky, několika menších památek v okolí, malé tradiční vesnice, která byla postavena kolem rovníku, a malebného muzea. Nachází se jen přibližně 20 kilometrů od Quita.

Hlavní památník v Mitad del Mundo
Hlavní památník v Mitad del Mundo

Rovník byl objeven a zmapován francouzským geodetickým expedičním týmem, který vedl průzkumník jménem Charles-Marie de La Comdamine v roce 1736. Tito první geografové v oblasti se spletli při určení polohy rovníku jen o 250 metrů a to byl na svou dobu mimořádný výkon. Kvůli jejich chybičce je ale dnes hlavní třicetimetrový monument, který je ústředním bodem náměstí Mitad del Mundo, a který je doplněný namalovanou čarou označující rovník, v podstatě falešným indikátorem rovníku. Pokud se chcete přesně na rovníku rozkročit tak, abyste měli jednu nohu na severní a druhou na jižní polokouli, musíte vyrazit do blízkého etnografického muzea Intiñan Solar Museum. 

Rovníková vesnice

Rovníková vesnice, která byla postavena kolem památníku, byla postavena tak, aby co nejvíce připomínala autentickou vesnici a zahrnuje domy, kostel, obchody a dokonce i kohoutí zápas. Návštěvníci si zde mohou zakoupit upomínkové předměty, prozkoumat obchůdky a občerstvit se. Menší pomníky nacházející se v blízkosti slouží jako památník mužům, kteří přišli o život ve válkách.

Rovníková vesnice
Rovníková vesnice

Muzeum Inti Nan

Muzeum Inti Nan je postaven na skutečném rovníku a má ukazatel, který indikuje, kde stojíte přesně ve středu země. Jedná se o interaktivní muzeum a právě experimenty a akce, které se v muzeu konají, dělají z Mitad del Mundo oblíbenou atrakci v Ekvádoru. Budete mimo jiné svědky Coriolisova efektu s vypouštěnou vodou – pokud budete vypouštět vodu z nádoby přímo na rovníku, nevznikne žádný vír. Když se provede stejný pokus jen o několik metrů severněji či jižněji, vír se točí vždy jedním nebo druhým směrem v závislosti na tom, na které polokouli se zrovna nacházíte. Dozvíte se také, jak snadné je vyvážit vajíčko na hřebíku a zažijete obtížnou chůzi po rovníku se zavřenýma očima.

Zde je skutečný rovník
Zde je skutečný rovník

Návštěva památníku a muzea v Mitad del Mundo je pro většinu turistů oblíbenou součástí dovolené v Ekvádoru. Před odjezdem obdržíte certifikát potvrzující, že jste překročili rovník a budete tak mít památku na další roky.

Návštěva Mitad del Mundo je oblíbeným jednodenní výletem z Quita. Často se kombinuje s dalšími zajímavými místy v oblasti jako je například jezero San Pablo, trh v Otavalo, městečko Cotacachi a laguna Cuicocha.

Externí odkazy

Novinky.cz zveřejnily článek o Mitad del Mundo s názvem Mitad del Mundo – střed světa, kde neplatí fyzikální zákony, jak je znáte.