Trh řemesel Otavalo

Trh řemesel v Otavalo je jednou z mnoha zajímavých aktivit při návštěvě Ekvádoru. Městečko Otavalo je považované za hlavní město ekvádorských řemesel a jeho domorodý trh je jeden z největších v Latinské Americe. Tento kout ekvádorských And s obrovským kulturním, společenským a historickým bohatstvím vás překvapí.

Projděte si tržnici a její zákoutí, nakupte si tradiční barevné textilie a řemeslné výrobky a užijte si místní gastronomii.

Tradiční řemeslné výrobky na trhu v Otavalo
Tradiční řemeslné výrobky na trhu v Otavalo

Jaké produkty koupit na tržnici Otavalo?

Na trhu v Otavalo nakoupíte velké množství produktů, rukodělných výrobků, oblečení a dalších předmětů. Uprostřed bludiště látek najdete kabáty z alpaky, ponča, šátky, palčáky, obrazy, bižuterii, stříbrné a tagua šperky, řemeslné výrobky, kožené zboží, šátky, slaměné klobouky, lapače snů, ručně malované věci do kuchyně, batohy, tašky, hudební nástroje, jinými slovy vše, co si dokážete představit.

V areálu najdete i typické oblečení, které používali lidé Otavalo.

V případě žen se můžete setkat s bílými halenkami s třásněmi a krajkovými rukávy (které mají krásné motivy a některé jsou ručně vyšívané), anacos (kousky látky používané jako sukně), podvazky (kousky látky, které drží anaco), gualcas (náhrdelníky), stuhy (k sepnutí vlasů), rebozos (šátky, které nosí ženy na ramenou), espadrilky (obuv), korálky a jiné.

V případě mužů je možné najít mimo jiné klobouky, bílé espadrilky (obuv), vlněná ponča, bílé kalhoty ve výšce kotníků, bílou košili a další.

Tipy a doporučení při návštěvě trhu v Otavalo

  • Sobota je dnem s největším počtem řemeslníků, prodejců a nabízených výrobků na trhu Otavalo, a proto je doporučeným dnem k návštěvě této turistické, obchodní a kulturní destinace v Ekvádoru. I v jiné dny je však také otevřeno, i když je nabídka o něco menší.
  • Trh Otavalo je možné navštívit po celý den, od 7:00 do 18:00, nedoporučujeme jej však navštívit příliš pozdě, protože řemeslníci začínají už ze stánků odvážet své zboží.
  • Doporučujeme před nákupem zboží v tržnici Otavalo si ji nejdříve projít. Budete tak moci vidět, jaké všechny výrobky se zde nabízí, porovnat ceny a později přistoupit k nákupu.
  • Do každého díla řemeslníka je investováno mnoho času, které je třeba ocenit a řádně zaplatit. Ovšem smlouvání o ceně je docela běžné a určitě dostanete množstevní slevu, pokud toho budete kupovat více.
  • Nezapomeňte, že od roku 2000 je oficiální měnou Ekvádoru americký dolar. Pokud se chystáte nakupovat řemeslné výrobky v tržnici Otavalo, doporučujeme vzít si s sebou hotovost, nejlépe bankovky nízké nominální hodnoty, abyste neměli problémy s výměnou.
  • V okolí tržnice Otavalo jsou bankomaty, které můžete využít, a také obchody, kde přijímají kreditní nebo debetní karty.
Trh v Otavalo - lapač snů
Lapač snů na trhu v Otavalo

Jídlo na trhu Otavalo

Na trhu Otavalo a jeho okolí je možné najít mnoho restaurací, které nabízejí typické jídlo z ekvádorské vysočiny. Doporučujeme ochutnat typická jídla, jako jsou: yahuarlocro (bramborová polévka s vnitřnostmi), locro de papas (bramborová polévka), fritada (její hlavní složkou je smažené vepřové maso), hornado (pečené vepřové maso), ekvádorské churrasco (jídlo sestávající mimo jiné ze smaženého masa, rýže, hranolek, smaženého vejce), červené maso (marinované maso s kořením achiote doprovázené smaženými banány, mote, llapingachos nebo vařenými bramborami), kukuřici s fazolemi, a další.

Můžete zde také najít dost malých neformálních stánků s jídlem za hodně dobré ceny.

V Otavalu je však také možné najít mnoho míst, kde se nabízí mezinárodní kuchyně. I nabídka kaváren a barů je široká, takže si můžete vychutnat kávu, výbornou pizzu nebo palačinky, nebo dobré řemeslné pivo.

Jsme si jisti, že vás ekvádorská gastronomie příjemně překvapí.

Červené maso
Červené maso

Další zajímavosti v okolí

Návštěva trhu v Otavalo je oblíbeným jednodenní výletem z Quita. Často se kombinuje s dalšími zajímavými místy na sever od Quita, jako je například památník a muzeum Mitad del Mundo na rovníku, jezero San Pablo, městečko Cotacachi a laguna Cuicocha.

Jednodenní výlet na sever od Quita
Jednodenní výlet na sever od Quita

Jezero San Pablo

Jezero San Pablo, které se nachází na dohled od Otavalo na úpatí sopky Imbabura, nabízí několik chodníků vedoucích k jeho přírodním krásám. Sopka Imbabura s touto lagunou vytvořila jedinečnou přírodní scenérii.

Jezero má rozlohu 7 km2 a je hluboké až 48 metrů. Na březích jezera se nachází rostlina totora používaná místními obyvateli k výrobě střech, stěn, nábytku a různých řemeslných výrobků.

Indiánská legenda vypráví, že toto jezero se zrodilo z vůle svého otce Imbabury, aby chránilo mladý pár utíkající před pronásledováním.

Jezero San Pablo a sopka Imbabura
Jezero San Pablo a sopka Imbabura

Mezi obyvatele laguny patří pstruh duhový a kapr. V okolí jezera najdete eukalyptové, vrbové a borové lesy a můžete zde pozorovat řadu druhů ptactva: potápky, kormorány, vraní kachny, volavky bílé, kachny, kolibříky, mořské vlaštovky, a další.

Městečko Cotacachi

Cotacachi je malé a klidné město skryté v kopcích jižně od Ibarry a severně od Otavalo. Skládá se z několika městských bloků a je obklopeno zemědělskou půdou. Cotacachi se naštěstí dokázalo vyhnout rozlehlé zástavbě a rušným ulicím, které jsou nyní charakteristické pro Ibarru a Otavalo.

Klidné uličky městečka Cotacachi
Klidné uličky městečka Cotacachi

Městečko Cotacachi má velkou domorodou populaci a trhy a restaurace města odrážejí tuto kulturní identitu. Díky své pověsti se Cotacachi stalo oblíbenou destinací pro expaty.

Náměstí s kostelem v městečku Cotacachi
Náměstí s kostelem v městečku Cotacachi

Mnoho návštěvníků přijíždí do Cotacachi na jeho skvělé řemeslné trhy. V tomto městě sídlí někteří z nejlepších kožedělníků v Ekvádoru – pracně vyrobené peněženky, boty a rukavice se zde dají koupit za výhodnou cenu.

Laguna Cuicocha

Vysoko nad městem Cotacachi leží Laguna Cuicocha. Klikatá dlážděná cesta přivede návštěvníky k tomuto krásnému sopečnému jezeru. Nad touto lagunou se tyčí sopka Cuicocha a několik turistických stezek vám umožní vystoupat po jejích svazích.

Jezero Cuicocha je 3,2 km široké a 198 m hluboké. Jedná se o lagunu, tedy jezero vytvořené na vrcholu vyhaslého sopečného kráteru, který je známý jako kaldera. Tato kaldera vznikla v důsledku erupce před téměř 3 100 lety. Uprostřed Laguna Cuicocha jsou dva ostrovy – ve skutečnosti staré lávové dómy.

Laguna Cuicocha se svými dvěma ostrovy
Laguna Cuicocha se svými dvěma ostrovy

Okraj kráteru obepíná turistická stezka (asi 5ti hodinová túra), ale návštěvníci se mohou stezkou procházet kolem okraje do libovolné vzdálenosti. Podél stezky jsou umístěny výkladové exponáty, které poskytují historický a kulturní kontext. K dispozici jsou také projížďky lodí na jezeře které mohou návštěvníkům poskytnout jiný pohled na kráter.

Stezka kolem laguny Cuicocha
Stezka kolem laguny Cuicocha