Vulkán Iliniza

Iliniza je vulkán ležící zhruba 55 km od ekvádorského hlavního města Quita, pouhé 2 hodiny jízdy autem. V těsné blízkosti, cca 1 km od sebe, leží dva vrcholy – Iliniza Jih (5248 m) a Iliniza Sever (5126 m).

Tyto dvě aktivní sopky pokryté sněhem nabízí dobrodružství pro začátečníky i zkušené horolezce v centrální vysočině Ekvádoru. Tato jedinečná formace dvou vrcholů je jedinou horou v Ekvádoru, která nabízí treky a lezecké úseky několika úrovní obtížnosti. Za jasného dne je můžete ocenit a užívat si krásy přírody, která vás obklopuje.

Iliniza Jih a Iliniza sever
Iliniza Jih a Iliniza sever

Stejná dálnice, která nás vede do národního parku Cotopaxi, nás zavede i do ekologické rezervace Illinizas. Rezervace je rozdělena na čtyři části. První a největší zahrnuje velký les na západ od laguny Quilotoa a dále dolů k řece Toachi. Druhá se nachází na severovýchodě a zahrnuje sopku Corazon a Illinizas. Třetí oblast, nacházející se na jihozápadě a oddělená o něco větším úsekem dálnice mezi Latacungou a La Manou. Poslední je velmi malá oblast jako ostrov o rozloze přibližně 800 hektarů, obklopený Quilotoa.

Z hlavní silnice jedeme 2 hodiny po malé silničce, dokud nedorazíme do sektoru jménem La Virgen. Na tomto místě necháváme auto a bereme naše vybavení, abychom pokračovali 2 až 3 hodiny, v závislosti na počasí a fyzické kondici, až dorazíme do chaty na severní Ilinize.

Iliniza nabízí treky a lezení různé obtížnosti
Iliniza nabízí treky a lezení různé obtížnosti

Odtud je nádherný výhled do okolí. Široká krajina pokrytá vegetací nabízí mnoho endemických druhů flóry a fauny, z nichž mnohé lze nalézt pouze v oblasti rezervace. Jedním z nich je ohrožený pacarana, některými také nazývaný jako guanta ocasá. Je součástí rodinné skupiny hlodavců, která si vytváří vlastní díru v patě velkých stromů, aby ji mohla použít jako domov. Dalším známým zvířetem je puma. Díky své chůzi a obratnému šplhání po stromech je tato divoká kočka považována za jedno z nejkrásnějších zvířat v tropických lesích Ekvádoru. Medvěd brýlatý je také součástí obrovské biodiverzity v Ekvádoru. Je to spíše „plaché“ zvíře, které žije většinou samotářsky, protože jeho hlavní potravou jsou různé druhy ovoce, hmyz a velmi drobní živočichové. Výjimečné na nich je to, že se neukládají k zimnímu spánku jako ostatní medvědi, ale dělají si vlastní ‚hnízdo‘ z listů nebo malých větví na stromech, kde spí. Iliniza je také domovem některých z nejzajímavějších a těžko pozorovatelných ptáků – papouška žlutoušého. Tento druh, vážící o něco méně než 300 gramů, hnízdí obvykle na palmách a požírá palmové plody, stejně jako semena a další plody. Pro svou krásu a jedinečnost je bohužel loven a prodává se na černém trhu.

Iliniza v oblacích
Iliniza v oblacích

Jakmile dorazíte do chaty, v závislosti na čase se můžete rozhodnout, zda chcete pokračovat na vrchol Iliniza sever – přibližně 3 hodiny, nebo můžete zůstat v chatě a odpočívat, abyste měli dostatek energie na výstup následující ráno.

Pro výstup na tento úsek je nutné mít základní lezecké zkušenosti a dobré vybavení – zimní bundu a boty, rukavice a obecně oblečení odolné vůči nízkým teplotám pod bodem mrazu. Tato trasa je ideální jako aklimatizace a tréning pro lidi, kteří plánují zdolat vrcholy Chimborazo a/nebo Cotopaxi.

Jakmile se vrátíme na základnu, vidíme vlevo od nás jeho většího bratra – Ilinizu Jih. Z obou vrcholů je také vidět Cotopaxi v celé své kráse.

Iliniza sever
Iliniza sever

Pro výstup na Iliniza Jih je nutné mít znalosti o lezení na ledovci. A také je důležité mít předem alespoň jeden den aklimatizaci na přibližně 4 000 metrech. Iliniza Jih je považována za jedno ze 3 nejobtížnějších míst k lezení v Ekvádoru, po El Altar v provincii Chimborazo a Antisana mezi provinciemi Pichincha a Napo, zvláště když na hoře není dostatek sněhu a většina trasy je pouze pokrytá ledem. Zkušenosti s lezením v ledu jsou nutné kvůli existenci trhlin a strmých svahů sněhu a ledu se sklonem 70 stupňů. Je nutné překonat několik trhlin o šířce až 4 metry a ještě více, pokud jde o jejich hloubku. Podobně jako při výstupu na Ilinizu Sever je výchozím bodem chata na úbočí hory. Odtud cesta na vrchol zabere 4 až 6 hodin v závislosti na podmínkách. Z jižního vrcholu je pohled na Cotopaxi fascinující.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *